Lukijalta: Sääntely on kiristänyt Pk-yritysten rahoituksen saatavuutta
Lisääntyneestä sääntelystä huolimatta pk-sektorin yritykset ovat Suomessakin pankeille erittäin merkittävä asiakasryhmä, josta käydään tiukkaa kilpailua pankkien välillä, kirjoittaa Elina Fogelholm Danske Bankista.
Tänä päivänä rahoituksen saatavuus yritys- tai henkilöasiakkaille ei ole sidottu pankkikonttorin sijaintiin. Digitalisaation ja modernien palveluiden ansiosta pienyritykset voivat asioida pankkien kanssa tehokkaasti sähköisten kanavien kautta, ja useimmat asiakkaat myös hyödyntävät tätä mahdollisuutta. Kuva: Juho Leskinen, Jarkko Sirkiä, Jussi PartanenSuomen Pankin varapuheenjohtajan Marja Nykäsen esille nostamat huomiot pk-yritysten rahoituksen saatavuudesta (MT 1.8.) ovat tärkeitä ja ansaitsevat avointa keskustelua. Pk-yritysten rahoittaminen on myös pankeille erittäin merkittävä liiketoiminnan alue, minkä vuoksi haluamme tuoda aiheeseen pankin näkökulman.
Pankkipalvelut ovat 2000-luvulla digitalisoituneet voimakkaasti, ja kehitys jatkuu edelleen.
Tänä päivänä rahoituksen saatavuus yritys- tai henkilöasiakkaille ei ole sidottu pankkikonttorin sijaintiin. Digitalisaation ja modernien palveluiden ansiosta pienyritykset voivat asioida pankkien kanssa tehokkaasti sähköisten kanavien kautta, ja useimmat asiakkaat myös hyödyntävät tätä mahdollisuutta. Pankin asiantuntijat ovat keskusteluja varten tavoitettavissa useita vaihtoehtoisia kanavia pitkin.
Pankkien luottopäätökset perustuvat yksityiskohtaiseen Eurooppa-tasoiseen sääntelyyn ja Finanssivalvonnan ohjeistukseen sen tulkinnasta. Esimerkiksi epäsäännöllisten tulojen arviointi edellyttää kattavaa riskianalyysiä, joka ottaa huomioon useita tekijöitä.
Aikana ennen finanssikriisiä luottoriskin arvioinniksi on joskus saattanut riittää, että henkilö on tunnettu ja rehelliseksi tiedetty, mutta sääntely ei enää mahdollista tämän tyyppistä toimintatapaa. Tässä mielessä yrittäjien kokemus kiristyneistä vaatimuksista rahoituksen saamiseksi on varmasti oikea.
Joskus on saattanut riittää, että henkilö on tunnettu ja rehelliseksi tiedetty.
Lisäksi pankkien riskinottoa on EU:nkin taholta finanssikriisin jälkeen rajoitettu muun muassa kasvaneilla pääomavaatimuksilla, kun yritysten on todennettava rahoitusta haettaessa tulovirtansa. Lisääntyneestä sääntelystä huolimatta pk-sektorin yritykset ovat Suomessakin pankeille erittäin merkittävä asiakasryhmä, josta käydään tiukkaa kilpailua pankkien välillä – suomalaisen yrityksen eduksi.
Keskustelu rahoituksen edellytyksistä on tärkeää. Yhteistyö ja avoin vuoropuhelu ovat avainasemassa, jotta voimme yhdessä löytää ratkaisuja, jotka tukevat yritysten menestystä ja kestävää kasvua koko Suomessa.
Elina Fogelholm
yritysasiakkaista vastaava liiketoimintajohtaja
Danske Bank
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






