Hallitusvastuu syö perussuomalaisia
Populistisen oppositiopuolueen muuttuminen hallituspuolueeksi ei ole helppo harjoitus.Puolueiden kannatuksessa on mielipidemittausten mukaan tapahtunut syksyn aikana suuria liikkeitä. Kevään eduskuntavaaleissa kansanedustajamäärältään toiseksi suurimmaksi puolueeksi noussut perussuomalaiset on pudonnut nyt viidenneksi.
Perussuomalaisten ohi ovat menneet SDP, kokoomus ja vihreät. SDP:n kannatuksen reipas kasvu kuukautta aikaisemmin tehtyihin tutkimuksiin verrattuna on kääntäen verrannollinen perussuomalaisten menetykseen.
Vaikka kuukausittain tehtävät mielipidemittaukset ovat periaatteessa poliittista viihdettä vaalien välillä, kertovat ne ainakin muutosten suunnasta. Puolueiden kannatusluvut ovat samansuuntaisia Ylen vajaa kolme viikkoa sitten julkistamassa tutkimuksessa ja Helsingin Sanomien perjantaina julkaistussa tutkimuksessa. Ylen tutkimuksen teki Taloustutkimus ja Helsingin Sanomien TNS Gallup.
Jos mittausten tuloksia vertaa eduskuntavaaleihin, on perussuomalaisten kannatus romahtanut 17,6 prosentista noin 11 prosenttiin. Vastaavasti SDP:n kannatus on noussut 16,5 prosentista runsaaseen 18 prosenttiin.
Eniten kannatustaan eduskuntavaaleista on nostanut vihreät, noin kolme prosenttiyksikköä.
Perussuomalaisten kannatuksen supistumisen on ennakoitu lisäävän paineita hallituksen sisällä. Pettymys puolueen hallitustaipaleeseen on näkynyt jo ennen uusimpia mittauksia. Perussuomalaisten kolmas puheenjohtaja Sebastian Tynkkynen vaati puoluettaan kutsumaan koolle kokouksen, jossa päätettäisiin puolueen jatkosta hallituksessa. Tynkkysen kanssa samaa mieltä oli kansaedustaja Vesa-Matti Saarakkala.
Kapinakokousta ei koolle kutsuttu, ja Saarakkalakin perui uhkauksena lähteä puolueensa eduskuntaryhmästä. On todennäköistä, että kuohunta perussuomalaisten keskuudessa nousee uudelleen esiin, jos puolueen alamäki mielipidemittauksissa jatkuu.
Perussuomalaisten tuskaa lisää, että keskusta ja kokoomus ovat pystyneet säilyttämään eduskuntavaaleissa saamansa kannatuksen. Keskustan kannatus on Helsingin Sanomien mittauksessa yli prosenttiyksikön suurempi kuin vaaleissa. Kokoomuksen kannatus on laskenut puoli prosenttiyksikköä.
SDP:n nousu ei perustu puolueen omiin tekemisiin, vaan vetoapu on tullut ammattiyhdistysliikkeeltä. Puolueiden kriisejä tutkineen yliopistolehtorin Hanna Kuuselan mielestä SDP sai selkärankaa omalle politiikalleen ammattiyhdistysväen syyskuussa järjestämästä mielenosoituksesta. (HS 23.10.)
Åbo Akademin vaalitutkijan Jussi Westisen mielestä SDP:n kannatus on vaatimaton suhteessa vaalitulokseen, vaikka hallituksen politiikka on luonut puolueen kannatusnousulle erittäin hyvät edellytykset.
Perussuomalaisia äänestäneiden pettymys on ymmärrettävä, koska puolueen nouseminen hallituspuolueeksi ei ole näkynyt hallituksen alkumetreillä. Odotukset ovat kuitenkin olleet liian suuret. Suomen ongelmat eivät ole kadonneet mihinkään, päinvastoin. Vanhojen ongelmien lisäksi suuri turvapaikanhakijoiden määrä yllätti kaikki.
Osa perussuomalaisiin pettyneistä on palannut takaisin SDP:n kannattajiksi, mutta merkittävämpi osa puoluetta äänestäneistä on siirtynyt nukkuvien puolueeseen.
Syitä perussuomalaisten kannatuksen nopeaan laskuun on varmasti useista, mutta yksittäistä syytä enemmän painaa todennäköisesti puoleen historia. Populistisen oppositiopuolueen muuttuminen ensimmäistä kertaa hallituspuolueeksi ei ole helppo harjoitus. Se ei ole sitä kannattajille, kansaedustajille eikä ministereille.
Seuraaviin eduskuntavaaleihin on aikaa vielä kolme ja puoli vuotta. Hallituksella on edessään kova urakka Suomen talouden suunnan kääntämisessä. Hallitus joutuu tekemään jatkossakin kipeitä kompromisseja ja päätöksiä. Tällaisessa tilanteessa hallituksen pitää olla yhtenäinen.
Kansa antoi vaaleissa nykyisille hallituspuolueille selkeän mandaatin. Se on mielipidemittauksista huolimatta edelleen voimassa perussuomalaistenkin osalta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
