Ravitsemusterapeutti Hanna Partanen: Maito on ollut suomalaisille niin tärkeää, että olemme sen vuoksi mutantteja
Ravitsemusterapeutti ihmettelee niitä äitejä, jotka juovat aterialla aina vettä.Suomalaiset poikkeavat monista muista kansoista siinä, että meillä harvinaisen moni sietää maidon laktoosia. Muualla maailmassa suhde on päinvastoin: jopa 90 prosenttia väestöstä voi olla laktoosi-intolerantteja.
Hanna Partanen selittää ilmiön sillä, että me olemme oikeastaan geenimutantteja.
"Maito on ollut niin tärkeä ruokavaliossa, että vain ne ovat selvinneet hengissä, jotka ovat sietäneet laktoosia."
Partanen puhui Maailman maitopäivässä torstaina Helsingissä.
Partanen kuulee vastaanotollaan usein kysymyksen, pitääkö aikuisen juoda maitoa.
"Vastaan, ettei ole pakko, voihan käyttää muita maitovalmisteita. Harmillisesti kuitenkin moni on jättänyt maidon tai piimän pois ruokajuomana, vaikka se laskee verenpainetta ja on hyvä proteiinin lähde", Partanen toteaa ja ihmettelee, mitä se vaikuttaa lapsiin, jos äiti juo aterialla aina vettä.
"Maitovalmisteet ovat yhtä terveellisiä proteiinin lähteitä kuin kananliha ja niistä saa hyvin kalsiumia, jodia ja D-vitamiinia."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

