Jari Leppä Grüne Wochella: Ruotsin kanssa sovittu yhteisistä ruokavientitoimista
Suomi ja Ruotsi ovat niin pieniä toimijoita esimerkiksi Kaukoidän jättimarkkinoilla, että vaikka laatu edellä mennään, vaaditaan myös toimitusvarmuutta, Jari Leppä korostaa.
Jari Leppä avasi messuosaston Berliinissä perjantaina ja korosti puheessaan Suomen maaperän, veden ja ilman puhtautta. Nina Domisc tulkkasi. Kuva: Riitta MustonenBerliinissä eilen alkaneilla Grüne Woche -messuilla Suomi ja Ruotsi esittäytyvät rinnakkain samassa hallissa, mutta hyvin eri ilmeellä. Ruotsin teema kestävästä elämänlaadusta näkyy saaristolaisilmeenä, kun taas Suomi esittäytyy aitojen, paikallisten makujen tuottajana.
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä sanoi Suomen osaston avajaispuheessaan, että Ruotsin kanssa on ministeritasolla solmittu sopimus elintarvikeviennin yhteisistä toimenpiteistä, ja käytännössä niitä on jo viety eteenpäin.
"Me ollaan molemmat pieniä maita Kaukoidän jättimarkkinoille. Vaikka laatu edellä mennään, niin tarvitaan myös toimitusvarmuutta. On sovittu, että pidämme toisemme ajan tasalla. Meillä on samanlaiset standardit, joten meidän on helppo tukea toistemme vientiä", Leppä täsmentää.
Taatakseen riittävät määrät tuotteita vientiin suomalaiset ja ruotsalaiset yritykset tekevät yhteistyötä. Sitä on Lepän mukaan sekä elintarvike- että metsäpuolella.
Lisäksi mailla on koulutusyhteistyötä.
MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila on tyytyväinen viime vuoden messupanostukseen kumppanuusmaana: ruokavienti Saksaan on kasvanut. Hän muistuttaa, että tuloksia tulee pitkään.
"Viennin kasvu kertoo, että messut oli kannattava investointi, mutta vauhtia pitäisi saada lisää", Marttila kannustaa.
Hän pitää Grüne Wochea loistavana konseptina pienille yrityksille, mutta se on vain osa kokonaisuutta. Tarvitaan uusia toimintamalleja. "MTK tulee esittämään viennin edistämiseen isojakin muutoksia", Marttila lupaa.
Viime vuoden näyttävä esiintyminen Grüne Wochella on Marttilan mukaan vahvistanut myös kotimaassa ajatusta, että meillä on laadukkaat tuotteet. "Kun meidän tuotteet kiinnostavat ulkomailla, alkaa hyllytilaa löytyä myös kotimaassa", hän hymähtää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
