Tuottajan nimi pääsi lettupakkaukseen
Kaupan tiskistä löytyy vihdoin eineslettuja, joihin on merkitty pääraaka-aineen tuottaneen viljelijän nimi.Krunex Oy on merkinnyt ensimmäistä kertaa raaka-aineiden tuottajien nimet uusiin einespakkauksiinsa. Vastaava tarkkuus alkuperän ilmoittamisessa on markkinoilla vielä harvinaista.
Pinaattilettujen ostaja saa tietää, että pinaatin on tuottanut Jussi Heikkilä Huittisissa. Porkkanalettujen porkkanat ovat peräisin Paavo Pulkkisen tilalta Haukivuoresta. Jauhot on toimittanut lettuihin juvalainen Rapion mylly.
”Meille tuottajille tämä on hieno edistysaskel”, Pulkkinen sanoo. Kuluttaja pääsee tarkistamaan, kuka raaka-aineet on tuottanut ja millaisella tilalla.
”Voimme myös varautua paremmin kauteen, kun tiedämme olevamme yksi sovituista tuottajista.”
Toimitusjohtaja Timo Marttinen uskoo myös kuluttajien ilahtuvan aiempaa tarkemmin kerrotusta alkuperästä.
”Kuluttajat, jotka arvostavat käsintehtyä ruokaa, arvostavat myös ruuan turvallisuutta ja tietoa alkuperästä.”
Uutuudet kuuluvat tuotemerkillä Kruunu Herkku myytävään sarjaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


