Kiinassa koronavirustartunnat leviävät, Etelä-Koreassa havaittiin ensimmäinen tapaus
Etelä-Koreassa koronavirustapaus havaittiin 35-vuotiaalla kiinalaisnaisella, joka lensi Wuhanista Etelä-Korean pääkaupunkiin Souliin.
Kiinan Wuhanissa sairaalahenkilökunta vei potilasta sairaalaan, jossa hoidetaan viruksen saaneita. Kuva: LEHTIKUVA / AFPKiinassa kuolemantapauksia aiheuttanutta uudenlaista koronavirusta on löydetty jälleen uusilta alueilta. Lisäksi Etelä-Korea kertoi maanantaina maan ensimmäisestä vahvistetusta koronavirustapauksesta, mikä on kasvattanut pelkoa viruksen laajemmasta leviämisestä.
Viruksen leviämisestä ollaan erityisen huolestuneita nyt, kun Kiina valmistautuu juhlimaan vuoden vaihtumista. Uudenvuodenjuhliin ajoittuvana loma-aikana sadat miljoonat kiinalaiset matkustavat viettämään juhlaa ja tapaamaan sukulaisiaan.
Kiinassa uusia tartuntoja on ilmennyt viikonlopun aikana noin 140, ja samalla tartunnat ovat levinneet uusille alueille, myös pääkaupunki Pekingiin. Maan viranomaiset kertoivat myös kolmannesta tartuntoihin liittyvästä kuolemantapauksesta.
Kiinassa lähes kaikki uudet tartunnat ovat tulleet ilmi Wuhanin kaupungissa, jossa sijaitsevalta kalatorilta viruksen arvioidaan saaneen alkunsa. Kaupungissa noin 170 tartunnan saanutta oli edelleen sairaalahoidossa, yhdeksän heistä kriittisessä tilassa, paikallinen terveysviranomainen kertoi.
11 miljoonan asukkaan Wuhan on merkittävä liikenteen solmukohta.
Etelä-Koreassa koronavirustapaus havaittiin 35-vuotiaalla kiinalaisnaisella, joka lensi Wuhanista Etelä-Korean pääkaupunkiin Souliin. Nainen oli mennyt lauantaina Wuhanissa sairaalaan vilustumisoireiden takia, ja hänelle oli määrätty lääkkeitä ennen lentoaan. Nainen joutui karanteeniin saavuttuaan Etelä-Koreaan Incheonin kansainväliselle lentoasemalle.
Kiinassa virustartunnan on viranomaisten mukaan saanut yhteensä 201 ihmistä. Perjantaina julkaistussa lontoolaisyliopiston tutkijoiden mallinnuksessa tosin arvioitiin, että tapauksia on todellisuudessa jopa yli 1 700. Raportissa arvioitiin sairastuneiden määrää kansainvälisten lentotietojen perusteella.
Thaimaassa on tullut ilmi kaksi ja Japanissa yksi tapaus, mikä tutkijoiden mielestä kielii siitä, että sairastuneita on oltava raportoituja enemmän.
Uudenlainen koronavirus muistuttaa 2000-luvun alussa Kiinassa satoja kuolemia aiheuttanutta sars-virusta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

