Valtion osuus Talvivaarasta voi nousta viidennekseen
Rahoituksen professorin mukaan Talvivaara olisi voinut kaatua ilman valtion runsasta rahoitusta. Enimmillään valtion omistama Solidium sijoittaa kaivosyhtiöön 53 miljoonaa euroa.Valtio lisää osuuttaan Talvivaaran kaivosyhtiöstä reilusti parhaillaan käynnissä olevassa osakeannissa. Valtion omistama Solidium merkitsee osakkeita vähintään 23 miljoonan euron arvosta.
Ellei kauppa käy, Solidium voi nostaa sijoituksensa 53 miljoonaa euroon. Siinä tapauksessa valtiosta tulisi Talvivaaran selkeästi suurin omistaja.
Valtiolla olisi 18,7 prosenttia, toisen suuren omistajan Varman osuus säilyisi suurin piirtein nykyisessä kahdeksassa ja toimitusjohtaja Pekka Perän osuus laskisi nykyisestä 20 prosentista noin yhteentoista.
Rahoituksen professori Timo Rothoviuksen mielestä Talvivaara olisi voinut kaatua kokonaan ilman Solidiumin osuutta osakeannissa.
”Jos valtio olisi vetäytynyt, eivät muut olisi lähteneet mukaan. Nyt valtio näyttää, että se ei päästä Talvivaaraa konkurssiin”, Rothovius Vaasan yliopistosta sanoo.
Rothoviuksen mielestä valtio pelastaa ongelmissa olevaa yritystä.
”Osakeannin koko on lähes yhtä suuri kuin yrityksen pörssiarvo. Se kertoo, että yhtiö on todellisissa ongelmissa. Ilman valtiota osakeanti olisi epäonnistunut.”
Ongelmia on Talvivaarassa ollut, Järvinen myöntää.
”On tehty virheitä, eikä kaikki ole mennyt kuten on suunniteltu. Mutta isoja kaivoshankkeita harvoin saadaan käyntiin ilman ongelmia.”
Hän ei kuitenkaan myönnä, että valtio olisi rientänyt pelastamaan yhtiötä.
”Se ei pidä paikkaansa”, Järvinen katsoo.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


