Kaivosalueiden pinta-ala kaksin-kertaistuu kymmenessä vuodessa
VUOSI 2012
OULU (MT)
Talvivaaran kaivos Sotkamossa hallitsi kaivoksista käytyä keskustelua vuonna 2012. Talvivaara on pinta-alaltaan Suomen suurin kaivos, mutta keskustelun ytimessä sen pitivät ympäristöongelmat.
Louhintamäärissä lähes yhtä suuri Siilinjärven apatiittikaivos ei noussut otsikoihin.
Kaivosyli-insinööri Terho Liikamaa Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukesista arvioi, että kaivostoiminta laajenee seuraavien kymmenen vuoden kuluessa ehkä kaksinkertaiseksi. Silloin kaivospiireille olisi varattu 550–600 neliökilometriä eli 0,15 prosenttia Suomen pinta-alasta.
Liikamaan mukaan kaivostoiminta on liki ainoa teollisuudenala, jossa Suomeen syntyy työpaikkoja ja jonne investoidaan.
Työ- ja elinkeinoministeriön mukaan kaivosteollisuus sijoittaa Suomeen lähivuosina nelisen miljardia euroa. Pääosa tiedossa olevista investoinneista ajoittuu vuosille 2014–2017.
Nyt on vireillä 15 merkittävää kaivoshanketta. Suurin on Suhangon palladium- ja platinaesiintymä Ranualla. Se maksaisi 1,0–1,5 miljardia euroa. Kaivoksen rakentaminen ajoittuisi vuosille 2015–2016.
Päätöstä Soklin apatiittikaivoksen avaamisesta odotetaan. Soklin tuotanto käynnistyisi vuonna 2017 Savukoskella Lapissa. Siihen tarvitaan noin 700 miljoonaa euroa.
Suomessa toimii 52 kaivosta, joista useimmat ovat pieniä. Tutkimusjohtaja Pekka A. Nurmi Geologian tutkimuskeskus GTK:sta kertoi viime kesän seminaarissa, että kaivostoiminnan liikevaihdon ennustetaan kasvavan 2,5 miljardiin vuonna 2015.
Nyt kaivoksista saa työnsä noin 4 000 henkilöä ja koko mineraaliklusterista 30 000 henkilöä.
Liikamaa suhtautuu varauksella väitteisiin, joiden mukaan kaivostoiminta tuhoaisi ”kuntien kokoisia alueita”. Pinta-alat eivät ole niin valtavia kuin julkisuudessa annetaan ymmärtää, eivätkä alueet sillä tavalla lopullisesti menetettyjä kuin ehkä kuvitellaan.
Liikamaa muistuttaa, että toiminnassa olevia kaivospiirejä on nyt 280 neliökilometrin alueella. Kymmenessä vuodessa tuo alue voisi korkeintaan kaksinkertaistua.
”Se on realistinen arvio.”
Noin suureen kasvuun vaadittaisiin, että kaikki sujuisi aina suunnitelmien mukaan ja kaikki suunnitelmat toteutettaisiin aiotussa mitassa.
JOUKO RÖNKKÖ
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
