Lehti: Pohjois-Pohjanmaalla lihantuottajilla laajennushaluja enemmän kuin vasikoita tarjolla
Pohjois-Pohjanmaalla on positiivinen ongelma: alueella olisi tuotantoaan laajentaa haluavia lihantuottajia enemmän kuin Atrialla on varata kasvatusvasikoita.Rantalakeus-lehti uutisoi Pohjois-Pohjanmaan lihantuottajien laajentumishaluista.
Atria Naudan pohjoisen tiimin aluepäällikön Janne Kiljalan mukaan alueella olisi tuotantoaan laajentaa haluavia lihantuottajia enemmän kuin mitä kasvatusvasikoita pystytään aina toimittamaan.
Tämän vuoksi Atria on joutunut käymään keskusteluja sopimuskasvattajien kanssa investointisuunnitelmien siirtämisestä vuodella tai kahdella.
"Meidän vastuullamme on hallita Atrian ketjun kasvatuspaikkamäärää. Lihantuottajille ei saa syntyä tilannetta, että vasikat loppuisivat kesken. Sitä mukaa, kun meillä on varata heille vasikoita, annamme investointilupia, Kiljala sanoi Rantalakeuden haastattelussa.
Atrian Emolehmäohjelma 2020 on Kiljalan mukaan käynnistynyt Pohjois-Pohjanmaalla erinomaisesti. Ohjelman tavoitteena on luoda Suomeen seuraavan 4–5 vuoden aikana 10 000 uutta emolehmäpaikkaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
