Suomi ei tingi tammikuustasuoraveloituksen lopettamisessa
Suomi ei muuta suoraveloituksen aikataulua, vaikka EU-komissio hankkisi siihen jatkoajan. Suoraveloitus päättyy meillä tammikuun lopussa.
EU-komissio teki runsas viikko sitten sepa-asetuksesta muutosehdotuksen. Pankit voisivat jatkaa kansallisia tilinsiirtoja ja suoraveloitusta ensi elokuuhun asti.
Suomessa on jo pääosin siirrytty sepa-maksamiseen, joten täällä ei muuteta alkuperäistä aikataulua. Tammikuun lopussa siirrytään e-laskuihin, suoramaksuihin tai paperilaskuihin.
”Suoraveloitusten jatkaminen elokuulle aiheuttaisi enemmän haittaa kuin hyötyä”, johtava asiantuntija Inkeri Tolvanen Finanssialan keskusliitosta FKL:stä sanoo.
Pankit ovat irtisanoneet suoraveloitussopimukset, joten ne pitäisi sopia uudelleen muutamaksi kuukaudeksi. Suoralaskuja ei enää tammikuussa oteta vastaan, jos eräpäivä on helmikuussa.
Pankit muuttivat jo maksujärjestelmänsä. Käytännössä ne eivät FKL:n mukaan voi muuttaa aikataulua.
”Komission muutosesitys tuli erittäin myöhään.”
Asetusmuutos ei toteutuessaan velvoita yksittäisten jäsenmaiden pankkeja muuttamaan aikatauluja.
Tammikuun takarajaa komissio ei muuta, mutta antaisi jatkoaikaa ilman sanktioita.
Finanssivalvonta ja FKL ovat keskustelleet uudesta tilanteesta. Tolvasen mukaan viranomaiset ymmärtävät pankeille aiheutuvat vaikeudet aikataulun muutoksista.
Finanssineuvos Harry Leinonen valtiovarainministeriöstä korostaa lykkäyksen pankkikohtaisuutta. Suoraveloituksessa pankkien on toimittava yhdessä, joten pankit tekivät yhteisen päätöksen asiassa.
Komissiota huolestuttaa jäsenmaiden huono varautuminen sepa-muutokseen. Kaikki euroalueen yritykset eivät varautuneet kyllin hyvin.
Marraskuussa euroalueen tilinsiirroista 64 prosenttia ja suoraveloituksista 26 prosenttia oli sepa-muotoisia.
Suomessa yli puolet yrityksistä ilmoittautui syksyllä laskutuksen muuntoon, jossa suoraveloitus muutetaan e-laskuksi tai suoramaksuksi. Osa yrityksistä päätti siirtyä paperilaskuun.
Tilinsiirrot on Suomessa välitetty sepa-tilinsiirtona marraskuusta 2011 alkaen. Suoraveloituksen muutos on loppusuoralla. Maksuista enää neljä prosenttia on suoraveloituksia.
FKL vetoaa siihen, että komissio antoi vasta ehdotuksen EU parlamentille ja neuvostolle. Sen hyväksymisestä ei ole täyttä varmuutta.
JUHANI VIITALA
Maksuista enää neljä
prosenttia on suoraveloituksia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
