Uusi levä aiheutti viime kesän kalakuolemat
Levämyrkyt ovat yleistymässä Suomen rannikkovesissä.
Panssarisiimalevän myrkyt vahingoittavat erityisesti kalan kidussoluja. Kuvan hauki ei liity tapaukseen. Kuva: Jaana KankaanpääSuomen ympäristökeskus Syke on selvittänyt viime heinäkuun kalakuolemia Ersöströmmenin alueella lähellä Tammisaarta. Merikeskuksen tutkijat pitävät kuolemien todennäköisenä syynä panssarisiimalevän kukintaa.
Kyseisen levälajin ei ole aikaisemmin todettu muodostaneen kukintoja Suomen vesistöissä.
Kuolleita kaloja löytyi heinäkuussa huomattava määrä. Kalakuolemien löytöpaikalta otetut vesinäytteet olivat väriltään ruskeita ja Syke:n merikeskuksen mikroskopoinnissa näytteissä havaittiin epätavallisen runsaasti panssarisiimaleviä.
”Myöhemmät DNA-analyysit varmistivat, että laji oli Karlodinium veneficum. Tämä panssarisiimalevä tuottaa voimakkaita karlotoksiini-myrkkyjä, jotka hajottavat erityyppisiä soluja”, erikoistutkija Anke Kremp SYKEn merikeskuksesta toteaa.
"Kaloissa karlotoksiinit vahingoittavat erityisesti kidussoluja, jolloin kalat tukehtuvat."
Lajin muodostamat kukinnat ovat aiheuttaneet massiivisia kalakuolemia ympäri maailman, etenkin matalissa rannikkovesissä ja vähäsuolaisissa jokisuistoissa. Levä pystyy käyttämään ravinnokseen muuta kasviplanktonia, jonka se tappaa erittämiensä karlotoksiinien avulla.
Vesien rehevöityminen suosii kasviplanktonin, ja sitä kautta myös myrkyllisen Karlodiniumin kasvua.
Vaikka tämän lajin tiedetään esiintyvän eri puolilla Itämerta, se ei ole tiettävästi aiemmin muodostanut haitallisia kukintoja. Ainoastaan yhden Ruotsin etelärannikolla sattuneen kalakuoleman on epäilty, muttei varmistettu olleen Karlodinium veneficumin aiheuttama.
Kaloja tappavien leväkukintojen riski Itämeren rannikoilla on kohonnut, mikä on todennäköisesti yhteydessä veden korkeisiin lämpötiloihin.
Maailmanlaajuisesti merkittävät Karlodinium-kukinnat ovat esiintyneet yli 20-asteisissa vesissä. Vaikka kukinnat eivät ole suoraan haitallisia ihmisille, ne voivat aiheuttaa huomattavia menetyksiä kalanviljelylle ja kalastukselle.
Toinen uusi levämyrkky Ahvenanmaalla
Toisen myrkyllisen panssarisiimalevälajin, pimeässä hohtavan Alexandrium ostenfeldiin, on jo aiemmin huomattu muodostavan säännöllisiä hermomyrkkyjä tuottavia kukintoja Itämeren rannikkovesissä.
Kyseinen laji tuottaa saksitoksiinimyrkkyjä, jotka voivat aiheuttaa halvaannuttavia oireita. Myrkkyä on löytynyt Ahvenanmaan näytteistä suuria pitoisuuksia.
Panssarisiimalevät ovat viime aikoina yleistyneet murtovesialueilla maailmanlaajuisesti ja uusia myrkyllisiä kukintoja on ilmoitettu Itämeren ulkopuolelta esimerkiksi Hollannista, Yhdysvalloista ja Japanista. Myös siellä yleistyminen liittyy vesistöjen lämpenemiseen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

