Maatalous on taas muodissa
LISSABON (MT)
Kreikan tavoin myös Portugalissa talouskriisi on saanut päättäjät ymmärtämään peruselinkeinojen merkityksen.
”Ennen kriisiä keskityttiin liikaa palvelusektoriin ja turismiin. Nyt maataloussektori on nostettu jälleen prioriteetiksi”, valtiosihteeri José Diogo Albuquerque Portugalin maatalous- ja ympäristöministeriöstä myöntää.
Taantuman keskellä maatalous on ollut ainoa talouden sektori, jonka vienti on ollut koko ajan kasvussa. Portugali kuitenkin edelleen tuo paljon enemmän maataloustuotteita kuin itse tuottaa. Tavoitteena on päästä omavaraisuuteen vuoteen 2020 mennessä.
Valtiosihteerin mukaan kilpailukykyä haetaan erityisesti kastelujärjestelmiä parantamalla ja vahvistamalla tuottajan asemaa ruokaketjussa.
EU:n maatalouspolitiikan uudistuksessa Portugalin tärkein tavoite on tukierojen tasaaminen jäsenmaiden välillä. Portugalissa keskimääräinen EU-tuki on vain 182 euroa hehtaarilta, mikä on Baltian maiden jälkeen unionin alhaisin lukema.
Maan sisällä on kuitenkin suuria tukieroja esimerkiksi karja- ja viljatilojen kesken. Niistä Portugali haluaisi pitää kiinni, vaikka komissio ajaa tuen tasoitusta.
Suomen tavoin maaseudun kehittämisrahoituksella on maalle iso merkitys. Haasteita tuovat rankat budjettileikkaukset.
”Maatalousbudjettia leikattiin viime vuonna neljänneksellä ja tänä vuonna vielä 5 prosenttia. Yritämme silti pitää kiinni investointitukien tasosta.”
Iso ongelma on myös viljelijäväestön ikärakenne. Nuoria viljelijöitä on vain pari prosenttia.
”Viime vuosina yhä useampi nuori on kuitenkin palannut maaseudulle. Voi sanoa, että maatalous on taas muodissa.”
NIKLAS HOLMBERG
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
