Tänään selviää, miten Ruotsin hallituskriisi etenee
Ennenaikaiset vaalit olisivat suuri riski liberaaleille.
Pääministeri Stefan Löfvenin punavihreä vähemmistöhallitus menetti viikko sitten valtiopäivien luottamuksen. LEHTIKUVA / AFPRuotsissa ratkeaa tänään, päätyykö maa ennenaikaisiin vaaleihin vai aloitetaanko neuvottelut uudesta hallituspohjasta valtiopäivien puhemiehen johdolla. Pääministeri Stefan Löfvenin punavihreä vähemmistöhallitus menetti viikko sitten valtiopäivien luottamuksen ja tämän päivän aikana selviää, miten asiassa edetään. Aikaa Löfvenin ilmoitukselle on puoleen yöhön.
Jos uusiin vaaleihin päädytään, on ne järjestettävä kolmen kuukauden sisällä. Löfvenin hallitus jatkaisi toimitusministeristönä. Ennenaikaiset vaalit eivät muuttaisi normaalia vaaliaikataulua, joten seuraavat vaalit olisivat jo ensi vuonna.
Jos Löfvenin hallitus pyytää eroa, alkaa puhemies Andreas Norlén tunnustella uutta hallituspohjaa.
Viikonlopun aikana Löfvenin hallitusta tukenutta keskustapuoluetta kosiskeltiin sekä oikealta että vasemmalta, mutta puolue torjui sekä maltillisen kokoomuksen että vasemmistopuolueen yhteistyötarjoukset.
Liberaalit, jotka alun perin tukivat Löfvenin hallitusta, ovat nyt ilmoittaneet haluavansa maahan porvarihallituksen.
Ennenaikaiset vaalit olisivat suuri riski liberaaleille. Puolue on tuoreiden mielipidemittausten mukaan vaarassa jäädä alle neljän prosentin äänikynnyksen. Myös ympäristöpuolueen kannatus on lähellä rajaa.
Tilanne oli sunnuntai-iltana edelleen täysin auki, ja Löfvenin sosiaalidemokraatit vaikenivat tiukasti. Puolue ei lähettänyt edustajaansa Ruotsin television keskusteluohjelmaan maan poliittisesta tilanteesta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

