Koski ja Niinistö toiselle kierrokselle Kannuksessa – "Haastattelemme kahdeksan kaupunginjohtajaehdokasta"
Kannuksessa haastatellaan ensi viikolla kaupunginjohtajaehdokkaita. Haastattelukutsun saivat myös ex-kansanedustajat Susanna Koski ja Jussi Niinistö.
Kannus haastattelee Susanna Kosken ja Jussi Niinistön sekä kuusi muuta kaupunginjohtajaehdokasta. Kuva: Kristian Tervo, Juho Leskinen"Haastattelut ovat tiistaina 28.4. ja keskiviikkona 29.4.", kertoo Kannuksen kaupunginhallituksen puheenjohtaja Olli Joensuu (kesk.).
Haastattelukutsun ovat saaneet sotatieteiden maisteri Kimmo Gromoff Imatralta, hallintotieteiden maisteri Susanna Koski Vaasasta, yhteiskuntatieteiden maisteri Laura Lakso Helsingistä, filosofian tohtori Jussi Niinistö Helsingistä, kauppatieteiden maisteri Johanna Rautakoski Ylivieskasta, filosofian tohtori Teppo Rekilä Kokkolasta, hallintotieteiden maisteri Olli-Pekka Salminen Tampereelta ja kauppatieteiden maisteri, Keski-Pohjanmaan liiton kansainvälisten asioiden päällikkö Anne Sormunen Sievistä.
Haastattelujen perusteella valitaan hakijat, jotka osallistuvat soveltuvuusarviointiin. Vähintään kaksi ja korkeintaan neljä hakijaa arvioidaan, Joensuu sanoo.
Kannuksessa on aiemmin kaavailtu, että kaupunginjohtaja voitaisiin valita kaupunginvaltuuston kokouksessa toukokuun lopussa tai kesäkuun alussa.
"Aikataulu on ennallaan", Joensuu kertoo MT:lle.
Kannuksen kaupunginjohtajaksi oli kaikkiaan 12 hakijaa, joista yhdeksän jätti hakemuksensa ja kolme antoi suostumuksensa virkaan. Suostumuksensa antaneiden joukossa olivat entiset kansanedustajat Susanna Koski ja Jussi Niinistö.
Koski kuului kokoomuksen eduskuntaryhmään 2015–2019. Niinistö oli kansanedustaja 2011–2019. Hän edusti ensin perussuomalaisia ja sitten sinisiä. Juha Sipilän (kesk.) johtamassa hallituksessa Niinistö toimi puolustusministerinä 2015–2019.
Kannuksen nykyisen kaupunginjohtajan Terttu Kortteen määräaikainen virka päättyy syyskuun lopussa. Korte ei hakenut kaupunginjohtajaksi.
Kannuksen 27-jäsenisen kaupunginvaltuuston suurin puolue on keskusta, jolla on 19 valtuutettua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

