Puumala haluaa Suomesta reilun
Tuomo Puumala on kolmekymppinen keskustalaisen kansanliikkeen kasvatti ja toisen kauden kansanedustaja Kokkolasta. Puumala on toiminut kunnallispolitiikassa 12 vuoden ajan, kaupunginhallituksen puheenjohtajana ja maakuntahallituksen johdossa.
Hän on toiminut aiemmin Keskustanuorten puheenjohtajana ja keskustan varapuheenjohtajana.
Kampanjakirjasessaan ”Keskusta tulee takaisin – Puumalan puheenvuoro” hän korostaa yhteiskunnallisen eheyden merkitystä alueellisesti ja sosiaalisesti. Myös sivistyspolitiikka on lähellä ehdokkaan sydäntä.
”Viestimme selkeyttäminen, siirtyminen alkiolaisille arvojuurille ja positiivinen tekemisen meininki ovat avainsanoja, kun keskusta valitsee tulevaisuuden suuntaa.”
Puheenjohtajakisasta luopunut Mauri Pekkarinen on asettunut Puumalan tueksi. Myös kansanedustajat Timo Kalli, Eero Reijonen, Mikko Savola ja Lasse Hautala sekä entiset kansanedustajat Markku Rossi, Rauno Kettunen ja Mirja Ryynänen tukevat häntä. Keskustanuoret ja Keskustan opiskelijaliitto liputtavat entisen nuorisojohtajan puolesta.
JUKKA KOIVULA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
