KOMMENTTI Suomi on kallis maa
Yksi tavallisimpia Maasaeudun Tulevaisuuden lukijoiden kysymyksiä on, kuinka suuria maataloustuet muissa EU-maissa ovat.
Yleistäminen on vaikeaa, koska tuet vaihtelevat merkittävästi maiden sisällä.
EU:n maatalouspolitiikka on muotoutunut historiallisten kompromissien tuloksena ja on monella tavalla älytöntä. Tilat saavat tukea sillä perusteella, mitä ne ovat 1980-luvulla tuottaneet, vaikka ne nykyään tuottaisivat jotain ihan muuta.
Kreikassa hehtaarituki on kolminkertainen samanlaisten ilmasto-olojen Portugaliin verrattuna. Yksi italialaisviljelijä saa 100 euroa hehtaarilta, toinen 500. Irlannissa lähes jokaisella tilalla on erilainen tukitaso. Kanarian auringon alla pyörii vielä ihan oma systeeminsä.
Tässä viidakossa riittää seuraavallakin maatalouskomissaarilla perkaamista.
Periaatteessa EU-tuet suosivat kuitenkin niitä alueita, joilla tuotanto-olot ovat muutenkin hyvät. Tukea siis maksetaan edelleen enemmän sinne, missä tuotetaan enemmän. Näin on, vaikka tuotantoon sidotuista tuista on haluttu jo pitkään päästä eroon.
Totta on myös, että Suomessa maataloustuki on suhteellisen korkea. Jos ei olisi, esimerkiksi Pohjois-Suomessa tuskin enää olisi yhtään maatilaa. Suomalaiset kuitenkin maksavat tukensa pääasiassa itse, kun Välimeren rannalla nautitaan yhteisistä rahoista.
Tulovertailu kertoo, että kansallisista tuista huolimatta maatalous kannattaa Suomessa heikosti. Sekä tuottaminen että kuluttaminen ovat EU-vertailussa kalliita.
Suomi on tunnetusti kallis maa.
NIKLAS HOLMBERG
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
