Navetta ei ole jätelaitos
”Miltäpä tuntuisi esimerkiksi jätteenkäsittelylaitos oman kodin nurkilla, kun sitä ei ole siinä ennen ollut. Miettikääpä sitä hajua omalle kohdallenne”, sanoo Seija Schroderus-Härkönen jutussa, joka kertoo ympäristölupien käsittelystä (MT 20.2.).
Herää kysymys, koska navetat ovat muuttuneet jätteenkäsittelylaitoksiksi. Ja onko Seija tullut huomanneeksi, että viljelijä rakentaa useimmiten omalle pihalle? Ja yleensä paikalla on jo vanha navetta, ollut ehkä iät ajat, todennäköisesti kauemmin kuin naapuri. Ettei se haju sille naapurillekaan aivan uutena asiana tule, kun on kerran halunnut maalle asumaan.
Eikä suurempi määrä lantaa haise yhtään enempää kuin pienempi määrä.
Miten tuollaisella asenteella varustettu virkamies on päästetty päättämään toisten elinkeinosta? Ainakaan ei kannattaisi julkisesti päästää sammakoita suusta.
Ja mihin tällä lupien epäämisellä oikein pyritään? Onko ulkolainen maito todella niin paljon parempaa, että annamme maatalouden loppua Suomesta?
Hakemus jonossa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
