Cargotecin ja Konecranesin kaavailtu yhdistyminen voi johtaa kilpailun olennaiseen vähentymiseen, katsoo Britannian kilpailuviranomainen
Cargotec ja Konecranes sanovat tiedotteissaan, että ne ovat eri mieltä brittiviranomaisen alustavista johtopäätöksistä.
Brittiviranomainen on tänään ilmoittanut alustavat havaintonsa Cargotecin ja Konecranesin suunnitellusta fuusiosta ja julkaissut ehdotuksensa mahdollisista korjaavista toimenpiteistä. LEHTIKUVA / Markku UlanderKahden suuren suomalaisen konepajayhtiön Cargotecin ja Konecranesin suunniteltu yhdistyminen voi johtaa kilpailun olennaiseen vähentymiseen monissa tuoteryhmissä, katsoo Britannian kilpailu- ja markkinaviranomainen.
Brittiviranomainen on tänään ilmoittanut alustavat havaintonsa Cargotecin ja Konecranesin suunnitellusta fuusiosta ja julkaissut ehdotuksensa mahdollisista korjaavista toimenpiteistä.
Cargotec ja Konecranes sanovat tiedotteissaan, että ne ovat eri mieltä brittiviranomaisen alustavista johtopäätöksistä.
Yhtiöt sanovat olevansa luottavaisia, että yhdistyminen voidaan toteuttaa ensi vuoden alkupuoliskon loppuun mennessä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

