Metso vahvisti Weirin ostohalut, harkitsee ehdotusta
Konepajayhtiö Metso vahvistaa, että skotlantilainen Weir Group on äskettäin ehdottanut sille keskusteluja yhtiöiden yhdistymisestä. Metso kertoo harkitsevansa parhaillaan ehdotusta, mutta neuvotteluja asiasta ei yhtiön mukaan ole käyty.
Metso prosessiteollisuuden venttiili tehdas muuttanut uusiin tiloihin Automaattiventtiili testausputkisto metalliteollisuus Kuva: Markku Vuorikari"Metso saa ajoittain tämän tyyppisiä ehdotuksia ja, mikäli Metson hallitus pitää niitä vakavasti otettavina, arvioi ehdotukset", Metso muotoili pörssitiedotteessaan.
Metso kommentoi asiaa sen jälkeen, kun brittiläinen Times-lehti kirjoitti Weirin käyvän neuvotteluja Metson ostamisesta. Uutistoimisto Reutersin siteeraaman artikkelin mukaan Weir voisi maksaa Metsosta jopa 30 euroa osakkeelta eli yhteensä noin 4,5 miljardia euroa.
Uutinen käänsi Metson osakekurssin Helsingin pörssissä yli 15 prosentin nousuun. Nousu vielä vahvistui Metson tiedotteen jälkeen.
Lontoon pörssiin listattu Weir Group ja Metso ovat kilpailijoita. Ne valmistavat pumppuja ja venttiileitä öljy-, kaasu- ja kaivosteollisuuden tarpeisiin.
Metso jakautui vuodenvaihteessa Metsoon ja Valmetiin. Metsoon jäivät kaivos- ja maarakennus- sekä automaatioyksiköt. Valmetiin taas siirtyivät massa- ja paperikone- sekä voimantuotantoyksiköt.
PÄIVITETTY 1.4. Klo 12.38 Metson kommenteilla
KORJATTU 1.4. Klo 13.02: Reutersin mukaan pitäisi olla 30 euroa osakkeelta eli noin 4,5 miljardia euroa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
