Sähköinen reseptiei täytä lain vaatimuksia
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) ei ainakaan toistaiseksi toteuta sähköistä potilastietojärjestelmää lain vaatimalla tavalla.
Vuonna 2007 säädetyn lain mukaan potilaalla on oikeus kieltää sähköisen lääkemääräyksen laatiminen ja reseptikeskukseen lähettäminen. Tätä toimintoa ei potilastietojärjestelmässä kuitenkaan vielä ole.
Hallitusneuvos Pekka Järvinen STM:stä oli vielä torstaina siinä käsityksessä, ettei laki toistaiseksi edellytä salaamistoimintoa, vaan että lainsäädännössä luvattua siirtymäaikaa on vielä jäljellä. Näin ei kuitenkaan ole, sillä siirtymäaika päättyi viime maaliskuun lopussa. Järvinen myöntää tämän.
Hänen mielestään ministeriö ei riko toiminnassaan lakia, koska asiaan on luotu väliaikaisratkaisu.
”Asia on hoidettu tällä hetkellä niin, että jos potilas haluaa salata jonkin reseptitiedon, hän ottaa paperireseptin, eikä tieto mene sähköisenä eteenpäin.”
Järvisen mukaan sähköiseen potilastietojärjestelmään on tulossa teknisiä muutoksia, jonka jälkeen salaaminen on mahdollista. Aikataulusta hän ei osaa sanoa.
”Se on Kelassa työn alla. Kun tekninen valmius on olemassa, voidaan harkita, poistetaanko potilaalta mahdollisuus valita paperiresepti.”
STT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
