Luonto-Liiton kevätseuranta: Sammakoiden kutupuuhat vauhdissa
Kevään äänimaailma on täydentynyt sammakoiden kurnutuksella, selvisi viime viikonlopun havainnoista.Sammakonkudusta saatiin havaintoja varsinkin eteläisestä Suomesta, pohjoisin havainto tuli Kaustisilta. Talvihorroksesta heränneet sammakot kerääntyvät huhti–toukokuussa äänekkäisiin kutupuuhiin lampiin sekä ojiin, jolloin niistä on helppo tehdä havaintoja.
"Kannattaa olla ylpeä, jos lähiojasi on täynnä kutevia sammakoita. Ne kertovat, että ympäristösi on riittävän puhdas ja elinkelpoinen näille herkille otuksille", Luonto-Liiton luonnonharrastusjaoston puheenjohtaja Heikka Marttila-Tornio kertoo.
Hän muistuttaa, että maailmanlaajuisesti sammakkoeläimet ovat ahtaalla. "Niitä uhkaavat elinympäristöjen muutokset, ilmastonmuutos ja haitallisen sienitaudin leviäminen. Niiden sukupuuttotahti on pelottavan nopea."
Kevätluonnossa eletään muutenkin vilkasta aikaa, ja moni kevätseurannan laji on havaittu Pohjois-Suomessa asti.
Lintumuutossa havainnoissa näkyy lajien lisääntyminen. Tutusta pyrstönkeikuttajasta, västäräkistä, on tullut runsaasti havaintoja ympäri maan. Pohjoisin havainto on Kolarista.
Myös keväiset kasvit ja hyönteiset ovat runsastuneet. Kevään ensimmäisen kimalaisen on jo havainnut moni ja eteläisimmässä Suomessa se onkin jo yleinen. Yksi havainto tuli kuitenkin Enontekiöltä asti. Sääskiäkin on havaittuja Oulua myöten.
Eteläisemmässä Suomessa leskenlehtien ja sinivuokkojen lisäksi myös valkovuokot aloittavat kukintaansa, ja myös rentukasta ja peltokortteesta saatiin havaintoja. Rovaniemen korkeudella leskenlehti aloittelee kukintaansa ja muutama nokkosperhonenkin on ilahduttanut pohjoisen kevään tarkkailijoita.
Luonto-Liiton kevätseurannassa tarkkaillaan kevään etenemistä keväisten eläin- ja kasvilajien avulla.
Kevätseurannan havaintoja voi ilmoittaa milloin vain, mutta erityisesti toivotaan havaintoja, jotka tehdään kampanjaviikonloppuina. Niiden perusteella saadaan kattava kuva Suomen keväästä tietyllä hetkellä.
Kevättä tarkkaillaan joka toinen viikonloppu aina 9.–10.6. asti. Havainnot ilmoitetaan sähköisellä lomakkeella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

