VR juhlii 150:tä vuottaan
Suomen Rautatiemuseo Aikataulunmukainen junaliikenne alkoi Suomessa 150 vuotta sitten. Kuvan juna on lähdössä Hämeenlinnasta Helsinkiin 1860-luvun puolivälissä. Kuva: Viestilehtien arkistoUusi
kulku-
väline muutti harvaan asutun maan
käsityksiä
ajasta
ja väli-
matkoista.
VR:n 150-juhlavuosi huipentuu tällä viikolla. Aikataulunmukainen junaliikenne Helsingin ja Hämeenlinnan välillä alkoi 17. maaliskuuta vuonna 1862.
Uusi kulkuväline muutti harvaan asutun maan käsityksiä ajasta ja välimatkoista.
Ensimmäisellä matkalla oli mukana kaikkiaan 30 matkustajaa, ja reilun sadan kilometrin pituiseen taipaleeseen kului viitisen tuntia.
Rata Riihimäeltä Pietariin valmistui syyskuussa 1870, ja koko päärataverkko hahmottui Suomen itsenäistymiseen mennessä.
Juhlavuosi käynnistyi tammikuussa, kun Suomen rautateiden historiasta kertova teos Yhteisellä matkalla – VR 150 vuotta julkaistiin. Kirjan on kirjoittanut filosofian tohtori Seppo Zetterberg.
Juhlavuoden kunniaksi otettiin käyttöön henkilökunnan uudet työasut helmikuussa, ja maaliskuun alussa VR sai omat juhlapostimerkit.
Myös asiakkaat kutsutaan juhliin, sillä VR:n palveluasemilla pääsee lipunoston ohessa nauttimaan syntymäpäiväkahvit juhlaviikolla.
Helsingin päärautatieaseman juhlavuoden valokuvanäyttelyssä esitellään muun muassa VR:n kalustoa, ammatteja ja asemia.
Juhlavuoden kunniaksi VR on kunnostanut myös perinnejunan. Valtteri-junassa on entisöidyt puurakenteiset vaunut ja Dr13-dieselveturi.
Rautatiekulttuurikeskus Reilian kokoama pienempi valokuvanäyttely kiertää vuoden aikana eri asemilla.
TIINA TAIPALE
Rautateiden ja VR:n historian tietopankki: www.vr150.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
