”Kuntaliitokset hyödyttävät ammattimaisia valittajia”
Hinta ja materiaaleihin liittyvät mielikuvat ja mediahype ohjaavat rakentamisen päätöksentekoa ehkä liikaakin, kivirakentaja Parma Oy:n toimitusjohtaja Hannu Tuukkala sanoi torstaina.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä ja Rakennustuoteteollisuus RTT:n betoni ja muuratut rakenteet järjestivät keskustelutilaisuuden rakentamisen tulevaisuudesta.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jari Lindström painotti yhteistyötä.
”On turha rakentaa vastakkainasettelua betoniteollisuuden ja puurakentamisen välillä.”
Kansanedustaja Markus Lohen (kesk.) mielestä julkisen sektorin ei tule antaa tukea millekään erityiselle rakennusmateriaalille, joka vääristäisi kilpailua.
”Annetaan markkinoiden toimia.”
Kansanedustaja Oras Tynkkysen (vihr.) mielestä yhteiskunta voi joskus poiketa materiaalineutraaliudesta.
Puurakentaminen oli kerrostalopuolella vielä hetki sitten olematonta.
”Ensin pitää saada rakentaminen ja markkinat käyntiin, sitten voi antaa markkinoiden päättää materiaalin.”
Kivirakentaminen työllistää 10 000 henkilöä. Raaka-aineet tulevat Suomen luonnosta, kiveä ja savea riittää, Tuukkala painotti.
Hänestä ”lähirakentaminen” on yhtä tärkeää kuin lähiruoka.
Lohen mielestä valtiovallan pitäisi antaa elinkeinoelämälle selkeä palvelulupaus, että lupa kuin lupa käsiteltäisiin vuodessa.
Rakennusteollisuus RT, Rakennusliitto, SAK ja EK toivovat ”ammattivalittajien” ja tarkoituksellisten viivästyttäjien takia kaavavalituksiin pientä maksua, joka palautettaisiin, jos valitus menee läpi. Lisäksi valitusoikeus kaavoista ja rakennusluvista pitäisi raja niihin, joita hanke koskee. Jos kaavan kuulemisvaiheessa ei ole jättänyt muistutusta, ei saisi valittaa myöhemmin.
”Kuntaliitosten myötä ammattivalittajat voivat tehdä valituksia huomattavasti laajemmalla alueella kuin nyt”, johtaja Merja Vuoripuro Rakennusteollisuus RT:stä sanoi.
Aina ei ole yksiselitteistä, keitä hanke koskee, huomautti Tynkkynen.
PAULA LIESMÄKI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
