Vesiopas kertooriskit ennakkoon
OULU (MT)
Kuka tahansa kuluttaja tai tuottaja voi tehdä riskiarvion juomaveden mahdollisista vaaroista käyttämällä suomalaista Vesiopasta. Tekes-rahoitteisessa Polaris-projektissa kehitetty riskinarviointimalli löytyy nyt myös internetistä.
Juomaveden riskeistä ja niiden arvioinnista kertoi Vesihuolto 2012 -päivillä Oulussa tutkija, filosofian tohtori Päivi Meriläinen Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta.
Opas on matemaattinen riskimalli, jolla kuka tahansa vedenlaadusta ja veden kautta leviävistä riskeistä kiinnostunut voi arvioida erilaisten vesilähteiden ja käsittelyn vaikutuksia juomaveden laatuun ja terveysriskeihin.
Riskinarviointia olisi hyvä käyttää päätöksenteon tukena nykyistä enemmän. Meriläisen mukaan niitä tulisi hyödyntää esimerkiksi erityistilanteiden ja infektiovaarojen ennakoinnissa.
Menetelmillä voidaan selvittää, millaisia terveysriskejä nykyinen raakaveden laatu voi aiheuttaa, ja miten eri vedenpuhdistusprosessit vaikuttavat.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on ollut mukana arvioimassa juomaveden mikrobiologisia ja kemiallisia terveysriskejä. Se tutkii juomaveden tuotanto- ja jakeluketjua veden laatua uhkaavien tekijöiden tunnistamiseksi ja poistamiseksi.
JOUKO RÖNKKÖ
Vesiopas: fi.opasnet.org/fi/
Arviointi_juomaveden_laadun_
terveysvaikutuksista
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
