Välimiesoikeus aloittaa pian Sucros-kiistan selvittelyn
Keskuskauppakamarin välityslautakunta nimeää välimiesoikeudelle puheenjohtajan piakkoin, arvioi torstaina Lännen Tehtaiden toimitusjohtaja Matti Karppinen.
Kun puheenjohtajan on nimetty, voi välimiesoikeus aloittaa Lännen Tehtaiden ja Nordic Sugarin välisen kiistan selvittämisen. Aikaa siihen kuluu kuukausia.
Todennäköisesti ratkaisu saadaan kuitenkin tämän vuoden puolella.
Kiista koskee yhtiöiden omistamaa Sucros Oy:tä. Nordic Sugar omistaa siitä 80 prosenttia ja Lännen Tehtaat 20 prosenttia.
Molempien omistajien mukaan toinen osapuoli on rikkonut osakassopimusta.
Nordic Sugarin mielestä Lännen Tehtaat on toiminut sopimuksen vastaisesti Sucroksen toimitusjohtajan erottamisen yhteydessä. Yhtiö vaatii Länneltä sopimussakkoa 45 miljoonaa euroa.
Lännen Tehtaiden mukaan sopimusta on noudatettu. Sen perusteella kummallakin osakkaalla on oikeus vaatia toimitusjohtajan eroa, mikäli luottamus toimitusjohtajaan on menetetty.
Lännen Tehtaiden kanta on, että Nordic Sugar on syyllistynyt kolmeen eri sopimusrikkomukseen. Niiden yhteen laskettu sopimussakko voi olla lähes 27 miljoonaa euroa, Karppinen kertoo.
Nordic Sugarin rikkomukset liittyvät päätöksen tekoon. Sen tarkemmin Karppinen ei halua asiaa kommentoida.
MAIJA ALA-SIURUA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
