Kannukset vapaaehtoisiksi kouluratsastuksessa
Kouluratsastuksen kilpailuvarusteisiin perinteisesti kuuluneet kannukset eivät ole jatkossa enää pakolliset kilparadoilla. Suomi seuraa kansainvälisen ratsastajainliiton tekemää päätöstä välittömästi.
Kannukset ovat FEI:n kouluratsastussääntöjen mukaan vapaaehtoiset kilpailuissa ensi vuoden alusta lähtien. Kuva: Elina PaavolaKansainvälinen Ratsastajainliitto FEI on hyväksynyt kouluratsastussäännöt vuodelle 2024. Niissä mainitaan, että kannukset ovat vapaaehtoiset.
Tähän saakka ratsastussaappaisiin asetettavat metalliset palat ovat olleet pakolliset kilpaillessa. Kannukset eivät saa olla terävät, ja myös niin sanotut valekannukset ilman varsinaista kannusosaa ovat olleet sallitut.
Suomen Ratsastajainliiton koulukomitean puheenjohtaja ja sääntövastaava Paula Nysten kertoo, että Suomi seuraa säännöissään välittömästi kansainvälistä liittoa.
”Heti kun liiton hallitus hyväksyy lajisäännöt, eli näillä näkymin vuoden alusta”, Nysten vahvistaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








