Esa Holopaisen polvi operoidaan
Esa Holopaisen (kuvassa keskellä) onnettomuudessa loukkaantunut polvi operoidaan ensi keskiviikkona. Kuva: Anu LeppänenEsa Holopaisen viime tiistain Forssan raveissa saama polvivamma edellyttää leikkaushoitoa. Hänen ajokkinsa Iristosin säikähti ohi kiitänyttä lanaa ja potki. Seurauksena Holopaisen polvi sai siis pahasti siipeensä.
Esa Holopaisen polvi magneettikuvattiin torstaina, ja tutkimuksissa selvisi, että takaristisiteet olivat poikki, eli jalka on nykykunnossaan hallitsematon. Leikkaus on sovittu ensi keskiviikolle.
"Siihen nähden, miten kovasti hevonen säikähti, selvittiin oikeastaan vähin vammoin", Holopainen kuvaili.
"Monoa tuli rintaankin, mutta onneksi oli turvaliivi. Polvi sai osansa, ja nyt mennään polvituella ja kainalosauvoilla. Sairausloman pituus selviää sitten vasta operaation jälkeen."
Holpainen on siis sekä harmissaan että onnellinen.
"Harmihan tämä on, kun paras osa kaudestakin on juuri menossa. Toisaalta potkut menivät pahimmillaan aika läheltä päätäkin, ja tuollaisessa tilanteessa on pahempiakin riskejä. Olen jutellut monta kertaa tiistain jälkeen Jorma Kontion kanssa, ja hänellähän oli keväällä hieman vastaava tilanne. Olemme jutelleet, että pitää olla tyytyväinen, ettei noissa tilanteissa käynyt vielä huonommin."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


