Nuoret haastajat vahvoilla Åby Stora Prisissä
Kuvassa Joensuu-ajon voittava Midnight Hour ja ohjastajansa Iikka Nurmonen edustavat Suomea ravureiden epävirallisessa MM-lähdössä lauantaina Yonkersissa New Yorkissa. Kuva: Anu LeppänenPerinteikäs Åby Stora Pris on järjestetty vuodesta 2005 lähtien kahden hiitin eräajona, jossa voittajat kohtaavat lähtönä 12 ajettavassa kaksintaistossa. Tänä vuonna lähtöviivalla ei ole Euroopan suurimpia ravitähtiä, mutta kilpailu on silti erittäin mielenkiintoinen, sillä mukana on useampia vasta eliittitasolle nousussa olevia ravureita. Kilpailu järjestetään toistaiseksi ehkä viimeistä kertaa tällä formaatilla, sillä jo ensi vuodelle lähdöstä on kaavailtu esim. kolmen kilometrin stayerkisaa.
Yhteenveto:
Åby Stora Prisin erät ajetaan Toto75:n ensimmäisenä ja viidentenä kohteena. Pelaajien kannattaa huomioida, että hevosten lähtöpaikkojen kääntyessä erien välillä nurinperin, saattavat kuskien taktiikat olla hyvin toisistaan poikkeavat. Esimerkiksi ensimmäisessä erässä kasiradalta starttaavalla Muscle Hustlella ei välttämättä revitetä alussa täyttä, kun toisessa erässä sille häämöttää sisäradalta koko matkan johto. Vaikka lähdöt ovat pienehköjä, ei rivi tunnu silti yhtään liian helpolta ja seitsemällä oikealla lunastaa varmasti paperirahaa.
V75-1
Voittajan nimi saattaa ratketa kiihdytysvaiheessa, eli pystyykö 1 Volstead pitämään sisäradalta piikin? Hyvänä päivänään ori on niin nopea, että kärkipaikan puolustamisen pitäisi onnistua. Kuntokin on parin heikomman suorituksen jälkeen menossa taas oikeaan suuntaan, sillä Johnny Takterin ajokki voitti kaksi viikkoa sitten Hagmyrenissä vahvalla esityksellä toiselta ilman vetoapua.
7 Whitehouse Expressin rajoja ei ole vielä nähty. Daniel Redénin valmennettava starttaa ensimmäistä kertaa näin kovassa seurassa, mutta mitään syytä ei ole epäillä, etteikö oriin kapasiteetti riittäisi tälläkin tasolla. Mielenkiintoiseksi homman tekee se, että Örjan Kihlströmillä oli mahdollisuus valita ajokikseen myös viime starttinsa 10,2-tuloksella voittanut 6 Canari Match, mutta mies näki Whitehouse Expressin hieman paremmaksi menestyssaumaksi.
8 Muscle Hustle jää tässä erässä pahan lähtöpaikan vuoksi pienehköön prosenttiosuuteen. Robert Bergh sanoo kommenteissa lataavansa ensimmäiset parisataa metriä nähdäkseen mikä paikka nelivuotiaalle irtoaa. Jos johtopaikka ei ole saatavissa, lienee taktiikka hyvin nopeasti hevosta säästelevä toista erää ajatellen. Mikään tavaton yllätys ei kuitenkaan olisi, jos Muscle Hustle istuisi jopa keulassa ensimmäisessä kurvissa, sillä oriin lähtönopeus vaikuttaa aivan poikkeuksellisen hurjalta. Tälläisellä skenaariolla alustava yhdeksän prosentin peliosuus tuntuu liian pieneltä.
5 Midnight Hour ei Suomen Mestaruudessa loistanut ja tuntuu muutenkin pykälää liian köykäiseltä tähän porukkaan.
Ranking: A: 1, 7, 8 B: 6, 4, 3, 2, 5
V75-2
Kierroksen tasaisimpia kohteita. 5 Qamaro C.D. on parantanut ruunaustauon jälkeen paljon otteitaan ja voi Klass II –finaalissa ottaa kolmannen perättäisen täysosuman. Pari viikkoa sitten Hagmyrenissä Kaj Widellin ajokki eteni 5. ulkoa vahvalla 850 metrin kirillä hallittuun voittoon. Nyt juoksupaikka voi löytyä lähempää kärkeä.
9 Lukas Zaz tulee Timo Nurmoksen hirmuvireisestä tallista. Ruuna kulki viime Axevallan voitossaan 7. ulkoa päätöskilometrin komeasti 11,5-vauhtia ja rutisti niukasti ykköseksi. Ysiradalta tiedossa lienee asiallinen paikka parijonosta ja Lukas Zaz kuuluu kaikille kupongeille.
2 J.H.Mannerheimin juoksu meni viimeksi liian vaativaksi ja seurauksena oli taipuminen lopussa johtopaikalta. Säästeliäämmän reissun saadessaan ruuna on näyttänyt olevansa näissä sarjoissa yleensä kärkikuvioissa, niin todennäköisesti nytkin.
Solvallassa johtopaikalta pikkuyllättäjänä voittanut 6 Scorpion Kiss tuntuu tällä kertaa jonkin verran ylipelatulta, sillä porukka on astetta vaativampi. Samassa Solvallan kisassa oikein väkevän esityksen toiselta ilman vetoapua tehnyt 4 Hush Teemer sen sijaan on alustavassa pelijakaumassa unohtunut pelaajilta alle kahden prosentin osuuteen. Logiikka?
Ranking: A: 5, 9, 2 B: 4, 6, 1, 11, 8, 3, 7, 10, 12
V75-3
Hyvästä ykköspalkinnosta huolimatta hopeadivarin finaali on kerännyt vain yhdeksän osallistujaa. Porukan kovakuntoisin on 1 Zenit Brick, mutta hieman keskinkertaiselle avaajalle ei ykkösradan paikka ole paras mahdollinen. Åbyssä juoksunkulut tahtovat open stretchin ansiosta olla kuitenkin värikkäitä, joten Johnny Takterin ajokin pussiinjäännillä ei välttämättä kannata mahdottomasti spekuloida. Zenit Brick oli viime lauantaina Rättvikissä loistava, kun se 5. ulkoa kulki päätöslenkin huimasti 10,2-kyytiä ja punnersi loppusuoralla väkisin ohi Queer Fishin.
3 Re Doc laukkasi viikko sitten jo ennen lähtölinjaa, mutta teki sitten vahvan esityksen ja nousi vielä hänniltä kolmanneksi. Hyvältä paikalta Robert Berghin ajokki voi päästä nyt johtoon, mistä se on parhaimmillaan tehnyt kovia esityksiä.
5 Bravo Navarone on luokaltaan vähintään yhtä hyvä kuin edellämainitut, mutta sillä on tässä suurehko vaara saada vaativa reissu toisella ilman vetoapua. Mikäli Adrian Kolgjini ajaa maltilla, voi ori tosin kamppailla siltäkin paikalta voitosta.
Hieman alipelatuiksi tuntuisivat jäävän ainakin 2 King City ja 6 Aron Palema, jotenkin lompakon paksuuden mukaan niitäkin kannattaa harkita mukaan kupongille. Myös 8 Nakoda Goj ja 7 Furious Francis ovat prosentin peliosuuttaan vaarallisempia.
Ranking: A: 1 B: 3, 5, 2, 6, 9, 8, 7, 4
V75-4
Neloskohde voisi vaatia runsaan rastituksen, mutta näissä vihjeissä arvellaan 3 Havbergs Knightin johtavan lähtöä alusta loppuun. Fredrik B Larssonin suojatti ei kyvyiltään häviä paljoa edes Ruotsin nelivuotisikäluokan parhaille, mikä nähtiin mm. viimeksi Mantorpissa. Ori oli oikein hyvä kakkonen Muscle Hustlen jälkeen, vaikka meni tuon startin kengät jalassa. Isopalkintoisessa kisassa ajetaan todennäköisesti taas avojaloin ja kovana avaajana Havbergs Knight pystyy karauttamaan pitävään piikkiin.
2 Antonio Trot ei lähde auton takaa lujaa, joten lähtöpaikka on sille nyt optimaalinen. Orlando Vicin poika jaksaa tehdä tarvittaessa matkalla runsaasti töitä, kuten nähtiin mm. toissa kerralla Årjängin V75-voitossa. Viimeksi Mantorpissa juoksu meni Muscle Hustlen voittamassa lähdössä toiselta ilman vetoapua vaikeaksi, mutta Antonio Trot osoitti kuntonsa pitävyyden ja kulki päätöskierroksen mainiosti 11,7.
Yllättäjiä haettaessa ei kannata unohtaa 10 Upstreamia. Se ei viime lauantaina Rättvikissä ollut kuukauden paussilta selvästikään terävimmillään ja juoksi lisäksi kengät jalassa. Kova startti terävöitti varmasti paljon otteita ja nyt etukenkien riisuminen parantaa suoritustasoa entisestään. Varhainen kolmen prosentin peliosuus on ”järkyttävän” pieni.
Ranking: A: 3 B: 2, 10, 6, 4, 5, 12, 7, 9, 1, 11, 8
V75-5
Åby Stora Prisin toinen ”hiitti” ja lähtöradat ovat siis käänteiset ensimmäiseen erään verrattuna. 1 Muscle Hustlen pitäisi rakettiavaajana johtaa startista maaliin. Ori näytti jo Halmstadin SprinterMästarenissa suoriutuvansa kahdesta lähtösta samana päivänä erinomaisesti. Tuolloin se meni finaalissa 10,0-tuloksen ja kamppaili Diamantenia vastaan rehdisti voitosta. Tuntuma on, että tuon jälkeen Muscle Hustle on parantanut otteitaan entisestään ja hyvissä olosuhteissa 09-alkuinen tulos on siis täysin mahdollinen. Niissä kyydeissä ei ohittajia taida ilmaantua.
Lähtö menee kuitenkin mielenkiintoiseksi, jos 2 Whitehouse Express onnistuu ottamaan alussa suosikin selän. Örjan Kihlströmin ajokki saa mahdollisuuden viimeistään maalisuoralla ja hurjakirisenä hevosena se voi aivan hyvin spurtata ykköseksi. Näin ainakin siinä tapauksessa, jos Muscle Hustle ei saisi vetää keulassa aivan lönköttelyä.
3 Canari Match on edellämainittujen tapaan nyt paremmalla paikalla kuin ensimmäisessä erässä ja pystyy sekin osallistumaan kärkikamppailuun. Eikä mahdoton pärjääjä ole myöskään 8 Volstead, sillä ori on näyttänyt pystyvänsä huippusuorituksiin vaikka johtavan rinnalta. Ensimmäisessä erässä selvänä suosikkina starttaava hevonen on toisessa pelattu vain viitisen prosenttia, mikä tuntuu liian pieneltä lukemalta.
Ranking: A: 1 B: 2, 3, 8, 5, 6 C: 7, 4
V75-6
Kolmen kilometrin ryhmäajo avoimen tason hevosille. Lähtö ei ehkä ole 500.000 kruunun ykköspalkintoon nähden supertasokas, mutta pelillisesti ihan mielenkiintoinen. 6 Reckless teki viime lauantaina Rättvikissä hienon 10,1/800m kirin takaporukoista ja ehti niukaksi kakkoseksi Trot Kronoksen jälkeen. Kunto alkaa sen perusteella olla lähellä huippua ja taustavoimien mukaan pientä parannustakin voi vielä tapahtua. Björn Goopin vaihtuminen Kaj Widelliin ei tunnu suurelta miinukselta ja vähänkin onnistuneella juoksulla Reckless nähdään varmasti taistossa.
2 Alfas da Vincin tehtävä tuntui viimeksi Jägersrossa jo ennakkoon vaikealta ja siihen nähden ruuna oli selvästi ylipelattu. Esitys oli kuitenkin jopa luvattoman kesy, siitäkin huolimatta että juoksu meni taustavoimien mukaan liian raskaaksi. Huippuvireisenä Alfas da Vinci on kestänyt reissutustakin, mutta nyt sillä ajetaan varmasti nätimmin ja ruuna pystyy spurttaamaan loppua lujaa.
Robert Bergh kuulostaa melko luottavaiselta 10 Udo’s Oilerin suhteen ja varustemuutosten myötä ruunalta saatetaan nähdä tällä kertaa kova suoritus. Laukkariski hevosella toki on aina, mutta ravatessaan se on varmasti viiden prosentin peliosuuttaan vaarallisempi.
5 Spitcam Jubb ailahtelee ja parin kehnomman esityksen vuoksi pelikansa tuntuisi hevosen taas hylänneen. Ilman kaikkia kenkiä, kokolapuilla ja uusilla jenkkikärryillä ruuna voi kuitenkin yllättävästi syttyä.
Ranking: A: 6 B: 2, 10, 5, 11, 4, 3, 7, 9, 1, 8
V75-7
4 Broadway Appolo oli viime lauantaina ”kiehuva” suosikki, mutta tällä kertaa se vaikuttaisi jäävän noin kolmasosaan tuon startin peliprosenteista. Porukkakin on toki vaativampi, mutta koska Johan Untersteinerin ajokilla näyttäisi olevan mahdollisuus päästä johtopaikalle, voi se hyvin vetää porukkaa maaliin saakka. Rättvikin esityksessäkään ei ollut mitään vikaa, vaan ori kesti raskaalla reissulla rehdisti neljänneksi.
8 Nobel Amok laukkasi viikko sitten Sommartravetin finaalissa loppukaarteessa. Ruuna ei näyttänyt missään vaiheessa yhtä valtaisalta kuin voittojuoksuissaan ja vajaan kuukauden starttivälillä oli varmasti osuutta asiaan. Saatuaan startin kroppaansa voi Nobel Amok olla taas paljon terävämpi ja Robert Berghilläkin on positiivisemmat odotukset kuin viime kilpailusta. Mitenkään helppo ei tehtävästä kasiradalta tietenkään tule.
3 Brother In Am joutui viimeksi Hagmyrenissä vetämään johtopaikalla reipasta tempoa ja kamppaili siihen nähden hienosti kolmanneksi. Ruuna pystyy kiihdyttämään tässäkin ensin keulaan, mutta sen jälkeen tahtipuikko luovutettaneen Broadway Appololle. Säästöjuoksun päätteeksi Brothers In Am voi spurtata lopussa korkealle ja parin prosentin peliosuus ei ole ainakaan liian suuri.
Takarivistä lähtee hienokuntoinen kolmikko 9 Linus Boy, 10 Nobel Southwind ja 11 Talassio. Näistä keskimmäinen on viime juoksujensa perusteella ehkä todennäköisin pärjääjä, mutta neliprosenttisena kiinnostaisi lapulle ottaa myös Eskilstunassa päätöspuolikkaan 08,8-vauhtia lopettanut Talassio.
Ranking: A: 4, 8 B: 3, 10, 11, 9, 2, 6, 1, 7, 12, 5
VIHJESYSTEEMIT:
Pieni Systeemi:
1, 7, 8
5, 9, 2, 4
1, 3, 5
3 Havbergs Knight
1 Muscle Hustle
6 Reckless
4, 8, 3, 10, 11, 9
216 riviä = 10,80 euroa
Suuri Systeemi:
1, 7, 8
5, 9, 2, 4, 6, 11
1, 3, 5
3 Havbergs Knight
1 Muscle Hustle
6, 2, 10, 5
4, 8, 3, 10, 11, 9, 2, 6
1728 riviä = 86,40 euroa
PELIKOHTEET:
L8 / 3 Havbergs Knight ***
30% 2 Antonio Trot, 10 Upstream
20% 6 Sobel Conway, 4 R.K.King
L7 / 1 Zenit Brick **
30% 3 Re Doc, 5 Bravo Navarone
15% 2 King City, 6 Aron Palema
5% 8 Nakoda Goj, 7 Furious Francis
L6 / 4 Hush Teemer *
30% 5 Qamaro C.D., 9 Lukas Zaz, 2 J.H.Mannerheim
10% 6 Scorpion Kiss
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

