Daniel Redén luottavaisena St Michelin alla
Aktiivisesti sosiaalista mediaa käyttävä Redén otti heti fiiliskuvan, kun lähti lämmittelemään Hillmania. Kuva: Anu LeppänenMIKKELI. Kovissa liemissä keitetty In Vain Sund on St Michelin ainoa ruotsalaisedustaja. Nelivuotislähdössä kilpailevan Hillmanin kohdalla Redéniä mietityttää alkumetrit.
Viikonlopun kohokohta St Michel-ajo ajetaan sunnuntaina hieman ennen viittä iltapäivällä. Lähdössä mennään muuten kotimaisin voimin, mutta ruotsalaisväriä lähtöön tuo Daniel Redénin huipputallin In Vain Sund. Vitosradalta starttaava Per Linderothin ajokki on koko kisan suosikki T76-pelijakaumassa.
Elitloppet-finalisti In Vain Sund jatkaa Redénin mukaan hyvässä iskussa, vaikka on saanut pitkin alkukesää kovia startteja.
"Lähdöt ovat tosiaan olleet kovia, mutta hevonen on ollut hyvä ja jatkaa kunnossa. In Vain Sund vaikuttaa ottaneen matkan hyvin, kaikki on kunnossa", Daniel Redén kertoi Ravinetille.
Redén ei osannut spekuloida lähdön kulkua sen tarkemmin, koska kaikki St Michelin suomalaishevoset eivät ole hänelle tuttuja.
"Tunnen Elian Webin ja Workout Wonderin aika hyvin, mutta muista vastustajista minulla on huonosti tietoa. Luotan joka tapauksessa In Vain Sundiin."
Nelivuotiaiden Eugen Pylvänäisen muistoajoon osallistuva Hillman on valmentajansa mielestä enemmän vahva kuin nopea.
"Hillman on hyväkapasiteettinen hevonen, mutta vaikea. Auton takana sillä on ongelmia ravin kanssa, ja se meinaa hypätä laukalle. Kahdessa viime startissa se on kuitenkin ollut positiivinen ja toivotaan, että se jatkaa samalla tavalla. Se voi olla tähän kuitenkin vähän ylipelattu", Redén arveli.
Redénillä on ollut vaiherikas viikko, kun hänen tähtitammansa Delicious U.S. sairastui alkuviikosta ja oli kriittisessä tilassa. Delicious kuitenkin leikattiin Uppsalan eläinlääketieteellisessä, ja tamma on lähtenyt toipumaan viime päivinä hyvin.
"Viikko on ollut kova, paljon hässäkkää tallilla. Nyt on kuitenkin suunta kääntymässä, koska Delicious voi operaation jälkeen paremmin ja tilanne näyttää itse asiassa ihan hyvältä", Redén kertoi.
"Nyt kun Deliciouksen tilanne on parempi, itsekin on paremmalla tuulella. Propulsion suoritti eilen uskomattoman hienosti ja tallin hevoset ovat muutenkin kunnossa."
Propulsion oli myös mahdollinen St Michel-hevonen, mutta se päädyttiin ilmoittamaan lauantaina juostuun Årjängin sprintterikisaan. Propulsion oli siinä hurjalla 09,6-ajalla toinen Dante Bokon jälkeen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

