Victory Bonsai selätti veriarvo-ongelmansa
Victory Bonsai saa Vermossa rattailleen Jukka Torvisen, kun Mika Forss ajaa lauantaina Timo Nurmoksen hevosia Bergsåkerissa. Kuva: Anu LeppänenHeikki Korhosen menestystalli avaa kautensa Vermon T76-raveissa kahden hevosen voimin.
Victory Bonsai aloitti viime kauden lupaavasti, mutta alkoi sitten alisuorittaa pahoin ja jäi syyskuussa lähes neljän kuukauden kilpailutauolle.
"Sillä oli pohjukaissuolessa haavauma, ja se söi veriarvoja. Rauta-arvo pysyi sitkeästi alle 20:ssä, vaikka koitin antaa kalliita rautavalmisteita", Heikki Korhonen muistelee.
Se olikin virhe.
"Kun hevoselle annetaan lisärautaa, sen elimistö luulee sitä olevan riittävästi, ja silloin sen oma raudantuotanto vähenee."
Ongelma korjaantui ruokintaa muuttamalla, ja nyt rauta-arvo on noussut hyville lukemille 35:een.
"Aamulla annetaan ensimmäiseksi pelkkää heinää. Väkirehua Bonsai saa vasta puolen tunnin päästä, ja senkin koostumusta on muutettu. Lisäksi syötetään nokkosta, jota saa nykyään pusseissa kaupasta. Siinä on rautaa luonnollisessa muodossa", Korhonen selvittää.
"Nyt hevonen on hyvällä mallilla, ja perjantain viimeistelyissäkin se oli suora ja hyvä. Ei se varmaan silti ihan kesäkunnossa heti ole, vaikka kotona ei eroa huomaakaan."
"Ei voittokaan hirveä yllätys olisi, pidän tätä sen verran hyvänä hevosena, mutta silloin pitää juoksun onnistua", Korhonen summaa.
"Pelle-Hermanni" 16-kunnossa
Päivän ensimmäisessä lähdössä Korhosen tallista on tulessa 4-vuotiaaksi kääntynyt Dalton Hoss. Pelkäksi matkaseuraksi se ei Vermoon lähde.
"En ollut vielä ilmoittamassa sitä, mutta ajettiin joku reippaampi veto ja se meni häntä tötsällä Bonsain rinnalla 16:tta suoralla ylämäkeen, ajattelin että joutaa silläkin kokeilemaan", Heikki Korhonen sanailee.
"Se oli viime vuonna vielä keskentekoinen, sellainen Pelle-Hermanni. Pää pyöri, ja kai siinä pientä vaivaakin oli. Varsinkin kurveissa oli ongelmia, oikea takajalka ei ponnistanut kunnolla."
"Nyt se tuntuu ihan erilaiselta. Jos se tekee ehjän juoksun, uskon sen pystyvän täydessä ryhmässä 16:n tulokseen."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


