Saimaalaiset raaka-aineet saivat arvoisensa kilpailun
Uudessa Makuja Saimaalla -kilpailussa haastetaan kehittämään reseptejä Saimaan alueen raaka-aineista.Kotimaiset raaka-aineet ovat saaneet uuden kilpailun, jossa päätähtenä on Saimaan alueen makumaailma.
Makuja Saimaalla -kilpailu julkistettiin helmikuussa Ruokolahdella Eväitä ruokamatkailun kehittämiseen -tilaisuudessa. Kilpailun ideana on tuoda esille uusia näkökulmia, innovatiivista, ja sydämellä tehtyjä tuotteita, joista kootaan oma menu.
Kilpailussa painotetaan Saimaan lähialueen raaka-aineita.
”Kilpailu on jaettu neljään osaan alkuruoka, pääruoka ja jälkiruoka sekä eräruokakategoria. Kaikissa on oltava mukana alueellistettu raaka-aine”, Karjalan Keittiömestareiden puheenjohtaja Ulla Liukkonen kertoo.
Eräruokakategoriassa huomioidaan taas lähestyvä kesä ja nousussa oleva luontomatkailutrendi.
”Kukkaan puhjennut luonto inspiroi kokkailemaan erätulilla, kauniissa Suomen luonnossa. Järvet ja metsät tarjoavat aromikkaita antimia”, Liukkonen sanoo.
Kilpailu käynnistyy ennakkotehtävällä, johon reseptit tulee toimittaa toukokuun alkuun mennessä. Semifinaali pidetään kesäkuussa. Finaali järjestetään syyskuun alussa, jolloin satokauden raaka-aineet ovat parhaimmillaan.
Kilpailuun voi osallistua yhdestä kahteen henkilöä. Tarkoituksena on luoda alkuruoka, pääruoka tai jälkiruoka. Koko menun kattavaa reseptiikkaa ei vielä tässä vaiheessa haeta. Reseptit tulee lähettää viimeistään 4. toukokuuta. Semifinaaliin valituille kilpailijoille ilmoitetaan 4. kesäkuuta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








