
Pääsiäisen helpot herkut: 4 makeaa leivonnaista
Pääsiäisenä juhlitaan kevään ja uuden elämän alkua. Kahvipöydän makeissa tarjottavissa maistuvat perinteisesti rahka, kananmunat, manteli ja sitrukset.Pääsiäisenä nautitaan erilaisia perinteisiä herkkuja, jotka liittyvät alunperin ortodoksiseen perinteeseen. Kun 40 päivän paasto päättyi pääsiäisenä, oli sallittua taas syödä kaikkia ruoka-aineita.
Maito hapetettiin paaston aikana, jotta se saatiin säilytettyä. Hapatetusta maidosta valmistettiin rahkaa, jota käytettiin erilaisten pääsiäisherkkujen valmistukseen. Venäjällä perinteinen pääsiäisajan jälkiruoka on pasha, joka levisi sieltä ensin Karjalaan ja yleistyi 1970-luvulla koko Suomessa.
Kananmunia käytettiin erilaisten leivonnaisten valmistamiseen, ja niitä keitettiin ja koristeltiin pääsiäispöydälle. Muna muistuttaa pääsiäisen sanomasta. Tuoreen munan kuori näyttää kiveltä, silti sen sisällä on uuden elämän alku.
Kananmuna leivonnassa
Valitse leivontaan M-kokoinen muna, ellei ohjeessa toisin mainita. Leivonnassa munan koko ratkaisee. Tarkista pakkauksesta, minkä kokoisia munia se sisältää.
Huoneenlämpöinen valkuainen vaahtoutuu nopeammin kuin jääkaappikylmä, koska niiden pintajännitys on pienempi kuin kylmien. Puhdas kulho ja vatkaimet ovat tärkeä vaahtoutumisen edellytys.
Vanhempi muna vatkautuu tuoretta paremmin, mutta vaahto ei ole yhtä pysyvää.
Limettibrita valmistetaan valmiiksi maustetusta rahkasta ja sen sitruksista makua korostetaan lime curdilla. Voit mainiosti vaihtaa limettitahnan sitruunatahnaan. Kuva: Tiina RantanenLimettibrita
8–10 annosta
Ainekset
Pohja
- 125 g voita
- 1 dl sokeria
- 1 limetin raastettu kuori ja mehu
- 3 keltuaista
- 2 dl vehnäjauhoja
- 1½ tl leivinjauhetta
- 1½ tl vaniljasokeria
- ½ dl maitoa
Täyte
- 200 g limetti-valkosuklaarahkaa (tai sitruunarahkaa)
- 1 dl lime curdia (tai lemon curdia)
Marenki
- 3 valkuaista
- 1 dl sokeria
- (hasselpähkinärouhetta tai mantelilastuja)
Valmistusohje
- Laita uuni kuumenemaan 175 asteeseen.
- Vuoraa piirakkavuoka (Ø 24 cm) leivinpaperilla.
- Vaahdota huoneenlämpöinen voi, sokeri ja raastettu limetinkuori. Lisää joukkoon keltuaiset ja kananmuna yksi kerrallaan, hyvin vatkaten.
- Yhdistä toisessa kulhossa kuivat aineet ja lisää ne taikinaan vuorotellen maidon ja sitrusmehun kanssa. Sekoita tasaiseksi. Levitä taikina voideltuun piirakkavuokaan.
- Valmista täyte. Sekoita täytteen ainekset ja levitä taikinan päälle.
- Mittaa kulhoon valkuaiset ja sokeri. Vatkaa sähkövatkaimella kunnes valkuaisvaahto on paksua ja kiiltävää.
- Pursota tai levitä marenki pohjan päälle. Ripottele pinnalle pähkinärouhetta tai mantelilastuja. Marenki kohoaa hieman uunissa.
- Paista britaa uunissa noin 45 minuuttia, kunnes pohja on kypsä ja marenki saa kauniin värin.
Mantelimurokakussa maistuu vanhanaikaisesti karvasmanteli. Voit korvata sen 1½ rkl sitruunamehua ja 1 tl raastettua sitruunankuorta. Kakku vain paranee vanhetessaan. Kuva: Tiina RantanenMehevä mantelimurokakku
Noin 20 palaa
Ainekset
- 200 g voita
- 2 dl sokeria
- 3 kananmunaa
- 2 dl vehnäjauhoja
- 1½ dl mantelijauhetta
- 2 tl leivinjauhetta
- 2 tl vaniljasokeria
- 3–4 tippaa karvasmanteliaromia
Vuokaan
- voita tai margariinia
- mantelijauhoa tai korppujauhoja
Pinnalle
- mantelilastuja
- tomusokeria
Valmistusohje
- Voitele haluamasi mallinen, 2 litran vetoinen kakkuvuoka ja korppujauhota se. Kopauta ylimääräiset korppujauhot pois vuoasta. Kuumenna uuni 175 asteeseen.
- Vaahdota pehmeä voi ja sokeri vaaleaksi vaahdoksi.
- Lisää huoneenlämpöiset munat yksitellen, välillä voimakkaasti vatkaten.
- Sekoita jauhot, leivinjauhe ja vaniljasokeri keskenään. Lisää jauhoseos taikinaan ja sekoita nopeasti tasaiseksi. Mausta taikina karvasmanteliaromilla. Ole varovainen, sitä tarvitaan vain muutama tippa.
- Kaada taikina vuokaan ja paista uunin alatasolla noin 50 minuuttia. Kokeile kakun kypsyyttä cocktailtikulla. Kypsä kakku ei tartu tikkuun.
- Kumoa hieman jäähtynyt kakku varovasti lautaselle ja anna jäähtyä.
- Kakku on parhaimmillaan muutaman päivän kuluttua.
Pasha tuodaan juhlapöytään hyydytetyn juustokakun muodossa. Kakku kannattaa valmistaa jo tarjoilua edeltävänä päivänä. Kuva: Tiina RantanenPashajuustokakku
8 annosta
Ainekset
Pohja
- 200 g digestive- tai kaurakeksejä
- 2–3 rkl sokeria
- 1 tl vaniljasokeria
- 75 g voita sulatettuna
Maustetut rusinat
- ¾ dl rusinoita
- 2 rkl sokeria
- 1 (veri)appelsiinin mehu
- (1–2 rkl konjakkia tai rommia)
Juustotäyte
- 200 g tuorejuustoa (mascarpone)
- 200 g maustettua rahkaa (lime tai sitruuna)
- 1 limetin mehu
- ½–¾ dl mantelilastuja tai rouhittua mantelia
- ½ dl sokeria
- 1 tl vaniljasokeria
- 4 liivatelehteä
- 2 dl kuohukermaa
Valmistusohje
- Pane rusinat likoamaan appelsiinimehuun jo edellisenä iltana.
- Jauha keksit ja voi monitoimikoneessa tai murenna keksit muovipussissa kaulimella. Kaada kulhoon ja lisää sulatettu voi. Vuoraa irtopohjaisen vuoan (Ø 18 cm) pohja leivinpaperilla. Myös isompi vuoka käy, mutta silloin kakusta tulee piirasmainen.
- Levitä murumassa tasaiseksi vuoan pohjalle. Siirrä vuoka jääkaappiin täytteen valmistamisen ajaksi.
- Pane liivatteet pehmenemään kylmään veteen. Liuota ne kuumennettuun rusinoiden liotusliemeen.
- Vaahdota kerma. Sekoita keskenään maustettu rahka, mascarpone, sokerit, mantelilastut ja rusinat. Nostele kermavaahto rahkaseoksen joukkoon. Lisää limettimehu ja sulatetut liivatteet.
- Kaada täyte keksipohjalle ja siirrä kakku jääkaappiin jähmettymään ainakin neljäksi tunniksi.
- Irrota kakku irtopohjavuoasta. Koristele marengeilla ja syötävillä kukilla. Voit myös käyttää koristelussa tuoreita marjoja.
Halutessasi voit tuunata aurinkopullien ohjetta ja täyttää pullan kreemin sijaan valmiilla pashajälkiruoalla. Sitä tarvitaan noin 250 grammaa. Kuva: Tiina RantanenAurinkopullat
20–24 pullaa
Ainekset
- 5 dl maitoa
- 50 g hiivaa tai 2 pussia kuivahiivaa
- 2 dl sokeria
- 1 tl suolaa
- noin 1 kg vehnäjauhoja
- 150–200 g voita
Täyte
- 2 tlk valmista vanilja- tai sitruunakreemiä
- 12–24 mansikkaa (koosta riippuen)
Voiteluun
- 1 kananmuna
Koristeluun
- tomusokeria
Valmistusohje
- Sekoita hiiva kädenlämpöiseen maitoon. Jos käytät taikinaan 2 pussia kuivahiivaa, käytä lämpimämpää (+ 42) taikinanestettä. Lisää munat, sokeri, mausteet ja osa jauhoista. Sekoita taikina tasaiseksi.Alusta loput jauhot taikinaan. Lisää viimeisenä sulatettu tai huoneenlämpöinen voi.
- Anna taikinan kohota peitettynä vedottomassa paikassa kaksinkertaiseksi.
- Leivo taikinasta pullia (paino n. 80–90 g). Anna niiden kohota hyvin pellillä liinan alla.
- Voitele pullat munalla. Paina jokaiseen pullaan kolo, johon pistät kreemiä ja kokonaisen tai puolitetun mansikan.
- Paista pullia uunin keskitasolla 225 asteessa 10–12 minuuttia tai kunnes pullat ovat kauniin värisiä.
- Puuteroi pullat tomusokerilla ennen tarjoilua.
Joko sinulle tulee MT:n ruokauutiskirje? Saat kerran viikossa neljä uutta reseptiä ja viikon ruokauutiset ilmaiseksi sähköpostiisi tilaamalla ruokauutiskirjeen. Seuraa meitä myös Facebookissa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





