Pohjalainen: Rauhoitettu merimetso ripustettiin kaulasta ja siivistä tiekylttiin Närpiössä – Poliisi tutkii luonnonsuojelurikoksena
Merimetsokannat ovat kasvaneet Närpiössä viime vuosina.Sanomalehti Pohjailanen kertoo Vasabladetin uutiseen viitaten, että joku ripusti kuolleen merimetson roikkumaan tiekyltistä Nämpnäsin kylässä Närpiössä. Lehden mukaan poliisi tutkii tapausta luonnonsuojelurikoksena ja mahdollisena metsästysrikoksena.
Vasabladet kertoi merimetson ilmestyneen kylttiin sunnuntai-illan ja maanantaiaamun välisenä aikana. Merimetso oli lehden mukaan ripustettu roikkumaan naruilla kaulasta ja siivistä siten, että siivet olivat levällään.
Komisario Matti Tiainen Pohjanmaan poliisilaitokselta kertoi lehdelle, että poliisi sai tiedon tapauksesta lehtijutusta. Poliisipartio kävi maanantaina aamupäivällä paikan päällä toteamassa tilanteen ja otti linnun pois.
"Linnussa oli reikä, joten se on todennäköisesti ammuttu. Rikosilmoitus tehtiin eilen ja tapausta tutkitaan luonnonsuojelurikoksena ja metsästysrikoksena, sillä merimetso ei ole riistaeläin", Tiainen kommentoi Ilkalle ja Pohjalaiselle.
Merimetso on luonnonsuojelulailla ympärivuotisesti rauhoitettu lintu.
Luonnonsuojelurikoksesta voidaan tuomita sakkorangaistukseen tai enintään kahden vuoden vankeuteen.
Merimetsot ovat olleet kiperä aihe Pohjanmaalla.
Sanomalehti Pohjalaisen mukaan Vaasan ja ympäryskuntien merimetsokantaa on pyritty säätelemään häirinnällä ja munien öljyämisellä.
Lehdessä arvellaan, että tämän seurauksena merimetsoja muutti Närpiöön, jossa merimetsokanta kolminkertaistui. Närpiössä on nyt yli 2 600 merimetson pesää.
Lue Pohjalaisen alkuperäinen juttu täältä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

