
Kalannahasta vyöksi ja lehmänsarvesta soittimeksi
Made on kauniskuvioinen kalannahka. Ahven taas vaatii tiukkaa työstöä.Herkullisen madekauden voi hyödyntää myös suuntaamalla kurssille, jossa opitaan parkitsemaan kalannahkaa ja lopuksi tehdään kalannahalla somistettu vyö.
"Matikka on sitkeydeltään parhaimpia, ja se on todella kauniskuvioinen", kehuu Axxell Brusabyn opettaja Hanna Nore.
Kurssilaiset voivat tuoda mukanaan tuoreena pakastamiaan kalannahkoja. Nore sanoo, että kaikki kalat käyvät, mutta ahventa hän ei ihan aloittelijalle suosittele.
"Se on paksunahkainen, piikikäs taistelijakala, joten sen työstäminen on muita työläämpää. Suomutaskut ovat yllättävän tiukkoja", Nore kuvailee.
Axxellin valikoimassa on monia luonnonläheisiä kansanopistokursseja, kuten käsintehtyä saippuaa, lautanauhaa, kehruuta ja puukon tekoa. Kesäkuussa Kemiönsaarella valmistetaan lehmäsarvesta viikinkiaikainen puhallinsoitin.
Huhtikuussa alkavalla nahan parkinnan peruskurssilla (grundkurs i garvning) opitaan parkitsemaan nahkaa ja turkiksia luonnonmukaisilla menetelmillä. Vuoden kestävällä linjalla on yksi lähiopetusviikko kuukaudessa.
Lue myös:
Näin syntyy puunkuorella parkittua nahkaa.
Hylkeen suolista takki ja hirven kopukasta nappi.
"Supikoira on turkiksena aliarvostettu."
Lisätietoja: axxell.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

