
Umpihankihiihdon MM-kisat keräävät satoja osallistujia – "Käytännössä yö on usein kärvistelyä"
Kaksipäiväiset kilpailut testaavat perusteellisesti osallistujien kunnon ja erätaidot.
Ensimmäisenä päivänä kisaajat taivaltavat 70 kilometriä ennen kuin pääsevät pystyttämään leiriä ja keräämään voimia nuotion ääressä. Kuva: Juha NymanPudasjärven Syötteellä järjestettävät Umpihankihiihdon MM-kisat keräävät joka vuosi satoja osallistujia. Kaksipäiväiset kilpailut testaavat perusteellisesti osallistujien kunnon ja erätaidot. Tänä vuonna MM-kisat järjestetään 10.−12.2., jo 20. kertaa. Aarre-lehden jutussa kisavinkkejä antaa Markus Helander, joka on kisannut sekä umpihankihiihdon yksilö- että joukkuemestaruuksista.
Kilpailut ovat avoimet, eli mukaan voi ilmoittautua kuka vain. Aivan kylmiltään ei umpihankeen kannata lähteä, sillä kisassa pitää jaksaa hiihtää 15-kiloisen repun kanssa kymmenen tuntia päivässä. Lisäksi pitää osata yöpyä tulilla laavussa, pukeutua oikein ja liikkua kovallakin pakkasella. Jotta kisassa voi odottaa menestystä, tarvitsee myös erätaitoja, joita testataan ensimmäisen kisapäivän tehtävärasteilla.
”Perjantaina on mahdollista hiihtää Syötekeskukselta metsään lyhyt kymmenen kilometrin siirtymä. Moni tekee niin, sillä se helpottaa lauantain urakkaa”, kertoo Markus Helander.
Ensimmäisenä päivänä kisaajat taivaltavat 70 kilometriä ennen kuin pääsevät pystyttämään leiriä ja keräämään voimia nuotion ääressä. Helander neuvoo syömään ja juomaan riittävästi sekä vaihtamaan vaatteet. ”Käytännössä yö on usein kärvistelyä. Lihakset ovat pökkelöinä ja seuraava päivä jännittää.”
Sunnuntaina edessä on varhainen herätys ja kiritaipale.
Umpihankihiihtoa kannattaa kokeilla, vaikkei tähtäisikään vaativiin kisoihin. Houkutuksena on vapaus laduista.
”On se niin toisenlaista kuin kiertää valaistua latua ympäri kerran toisensa perään”, sanoo Helander.
Lue koko Aarre-lehden juttu: Umpihankihiihdon MM-kisoissa otetaan miehestä mittaa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


