Lauantain varma veikkausvihje: MT:n sponsoroima joukkue voittaa
Lauantai-illan lentopallo-ottelussa kohtaavat LP- Vampula Huittisista ja Liigaploki Pihtiputaalta.MT:n tukemaa kahta naisten lentopallojoukkuetta yhdistää maaseutu ja halu pitää se virkeänä.
LP-Vampula pelaa keskellä vahvaa maatalousaluetta Huittisissa, Liigaploki vielä suuremman ja metsäisemmän maaseutualueen keskellä Pihtiputaalla.
”Pitää kaupunkien ulkopuolellakin olla toimintaa”, LP-Vampulan manageri Timo Talvitie perustelee.
”LP-Vampulassa pelaaminen on ykkösjuttu, mutta seura haluaa aidosti olla kehittämässä Huittista ja toiminta-alueensa maaseutua.”
Liigaplokin puheenjohtaja Raimo Pärnänen nimeää yhdeksi perusteluksi Pihtiputaan lukion.
”Saamme lentopallon ja muiden erityislinjojen avulla lukioon oppilaita muualtakin. Kursseissa on enemmän valinnanvaraa kuin jos lukiossa olisi vain paikkakuntalaisia.”
Molemmat seurat haluavat kehittää nimenomaan nuoria pelaajia. Näillä on mahdollisuus nousta mestaruusliigaan asti ilman, että pitää vaihtaa paikkakuntaa.
Mestaruusliigassa seurojen tilanne on kuitenkin nyt erilainen: Liigaploki turvaa neljään ulkomaiseen vahvistukseen, LP-Vampula vain yhteen.
”Haluamme olla alueellinen kehittäjä”, LP-Vampulan Talvitie korostaa seuran ajatustapaa.
Tärkeä osuus on liigajoukkueen lisäksi ykkössarjan ja tyttöjen joukkueilla ja alueen seurojen yhteistyöllä.
”Pelaajat saavat mahdollisuuksia kehittyä, saada pelikokemusta ja nousta liigajoukkueeseen, kun taidot riittävät.”
Liberona pelaava Petra Sahlberg tuli Suonenjoelta juuri lentopallon takia. Päätökseen vaikutti, että hän hakee opiskelupaikkaa Turusta.
”Saa olla useamman vuoden samassa paikassa.”
Yleispelaaja Venla Raitala tuli vuosi sitten läheltä, Loimaan Mellilästä kanatilalta, kun Loimaalla ei ollut joukkuetta A-tytöille.
”Täällä on hyvät olot ja valmennus”, Raitala kehuu. Jatkoon tosin vaikuttaa se, viekö opiskelu lukion jälkeen muualle.
LP-Vampula sopi pari viikkoa sitten Marko Siivosen tulosta valmennuskoordinaattoriksi. Hänellä on valmennuskokemusta monista maista ja lajeista.
”Panostamme näin pelaajien yksilölliseen valmennukseen ja koko toiminnan kehittämiseen C-tytöistä mestaruusliigaan”, Talvitie sanoo.
Siivonen on tyytyväinen näkemäänsä: ”LP-Vampulassa toiminnasta huokuu aito halu kehittyä seurana ja kehittää pelaajia junnuista ammattilaisiin asti.”
Yhteistyö Siivosen kanssa ei vaikuta liigajoukkueen päävalmentajan Arttu Keräsen asemaan. Keränen haluaa kehittää paitsi pelaajia myös itseään valmentajana.
”Tämä on juuri nyt minulle paras paikka valmentaa”, Keränen kiittää seuran toimintaa.
Liigaplokissa Pihtiputaalla pelaa neljä amerikkalaista.
”Kotimaisia pelaajia ei vain riitä”, Pärnänen harmittelee. Lukiolaisista ei kokonaista liigajoukkuetta saa, mutta sillä on suuri merkitys nuorten tavoitteena ja esikuvana.
Viime vuoden avauskokoonpanosta jatkaa kolme, heistä yksi amerikkalainen. Kauden jälkeen joukkue tapaa hajota: ulkomaalaiset ja opiskelemaan menevät lähtevät.
Pärnänen kiittelee joukkueen kasaavia manageria, valmentajaa ja joukkueenjohtajaa. Siinä auttaa seuran ”kohtalaisen hyvä maine”, hän uskoo.
”Talous on hoidettu. Rästejä ei pahemmin ole ollut.”
Entiset pelaajat kertovat mahdollisista tulijoista. ”Rehellisesti kerromme, että pieni paikkahan tämä on. Pääsääntöisesti ulkomaalaiset viihtyvät.”
”On meillä kaksi kotipaikkakunnankin pelaajaa”, Pärnänen laskee.
”Hienoahan se olisi, jos heitä olisi enemmän. Yksi oman paikkakunnan pelaaja vaikuttaa jopa 200 ihmiseen, kun mukaan lasketaan suku, ystävät, naapurit ja tutut.”
Viime päivät Pärnänen on pohtinut seuran asioita traktorin pukilla, ennätysmyöhäisillä kynnöillä. Naudanlihan tuottajalla tuli täyteen 40 vuotta viljelijänä. Se alkaa riittää, mutta ”ei sisu anna tämmöiseen syksyyn lopettaa”.
MT:n tuki joukkueille on yhteensä muutama tuhat euroa.
”Palloilulajit ovat jo vuosien ajan olleet Suomessa hienossa nosteessa. Maahan on yksilölajien rinnalle noussut menestyvä joukkuepelien kulttuuri. MT on mielellään tukemassa tätä”, lehden päätoimittaja Jouni Kemppainen sanoo.
”Erityisen hienoa on, että palloilulajeissa loistavat pienten paikkakuntien joukkueet. Huittinen ja Pihtipudas ovat tästä hienoja esimerkkejä.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

