Kysyjä voi saada Ranualla ohjeen hakea lakkaa rautakaupasta, mutta mikä ihme on valokki?
Rakkaalla marjalla on monta nimeä riippuen siitä, missä maakunnassa herkusta puhutaan. Ranualla lakkaa kysyvä ohjataan lähimpään rautakauppaan.
Tilaajalle

Osaston luetuimmat
- Loheen mieltyneet suomalaiset saattaisivat tykästyä erääseen kotimaiseen arvokalaan, mutta harvat edes tuntevat sen14.8.
- Maajussille morsiamessa osallistujia ei stailata ‒ pikatreffeille tarvitaan välillä makutuomaria vaatevalintoihin14.8.
- Nuori viljelijä heittäytyi esittelemään, miten maanviljelijöitä yleensä esitetään kuvissa ‒ flanellipaita, Hankkija-lippis ja heinänkorsi täydentävät kokonaisuuden12.8.
- Hurmaava Siru-kissa tekee temppuja namipalkalla – katso video13.8.
- Influenssarokote vaikuttaisi suojaavan myös pelätyltä muistisairaudelta ‒ todennäköinen syy on vähitellen valjennut tutkijoille14.8. Tilaajalle
- Sotilaspappi Marko Haukkamäki on jutellut varusmiesten kanssa Ukrainan sodasta ja Nato-jäsenyydestä – silti eniten puhutaan ihan toisenlaisista asioista13.8.
- Minne on kadonnut suomalainen sketsiviihde?14.8.