Tiesitkö: 40 vuotta sitten kanadalainen lautapeli löi läpi hurjilla myyntiluvuilla – samaa peliä pelataan edelleen myös Suomessa
Trivial Pursuitista on kehitetty vuosien varrella erilaisia lapsille sopivia versioita ja teemaversioita.Viime viikkoina monessa suomalaiskodissa on pelattu joululahjaksi saatuja lautapelejä. Yksi jokavuotisista kestosuosikkipeleistä on Trivial Pursuit, jossa nippelitiedon osaaja palkitaan.
Peli sai alkunsa vuonna 1979, kun kanadalaiset toimittajat Chris Haney ja Scott Abbott kehittivät lautapelin, jossa kärrynpyörän muotoista ruudukkoa pitkin liikkumalla ja eri kategorioiden kysymyksiin oikein vastaamalla pelaaja etenee kohti voittoa. Trivial Pursuitissa kannattaa olla monen alan asiantuntija, sillä esimerkiksi pelkkiin maantieto- tai kirjallisuuskysymyksiin vastaamalla voittoa ei heru.
Koska jokaiselle tavallisen pelikortin kokoiselle kortille piti mahduttaa kuusi kysymystä, pelinkehittäjien toimittajatausta oli hyödyksi, sillä yksi toimittajan perustaidoista on saada teksti mahtumaan sille annettuun tilaan. Pelin kysymysten keksiminen oli melkoinen urakka, sillä jo pelin ensimmäisessä versiossa oli 6 000 kysymystä, ja istuttiinpa kysymysten tekijänoikeusasioista myöhemmin myös oikeussalissa.
1980-luvun alussa pelimarkkinoille rynni myös videopelejä, mutta se ei estänyt uuden lautapelin nousua suosioon. Vuonna 1984 Trivial Pursuitia myytiin hurjat 20 miljoonaa kappaletta.
Pelistä on vuosien varrella kehitetty jos jonkinlaista teemaversiota ja lapsille sopivaa versiota, mutta myydyin on edelleen klassinen, yleistietokysymyksiä sisältävä Trivial Pursuit.
Trivial Pursuit on kaikkien aikojen myydyin kanadalainen lautapeli, ja sitä on myyty vuosikymmenten aikana yli 100 miljoonaa kappaletta. Kanadan historian museon kokoelmassa on muuten myös pelin suomenkielinen versio.
Lähde: Canadian Museum of History
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat









