Lomat jäävät pitämättä ja perhe-elämästä tingitään – näin vaikea taloustilanne näkyy tilojen arjessa
Maatalouden kannattavuuskriisi ei tarkoita vain numeroita. Monella tilalla jaksaminen ja terveys ovat nyt lujilla, ilmenee MT:n velkaantumiskyselystä.
Jos iso tila joutuu luopumaan talousvaikeuksien vuoksi työntekijästä, työtaakka voi viedä äärirajoille. Kuva: Kimmo HaimiHeikentynyt kannattavuus näkyy tilojen arjessa. MT teki toukokuussa lukijoilleen kyselyn, jossa kartoitettiin taloustilanteen vaikutuksia arkeen.
Esimerkiksi lomien lykkääminen tai peruminen on velkaantuneilla tiloilla yleistä, ja moni koki elämänsä muuttuneen pelkäksi työksi. Rahapula on ajanut monet tilanteeseen, jossa on valittava esimerkiksi koneen varaosien hankinnan ja lomapäivien välillä.
"Arki on töitä. Ei ole lomaa, vain töitä. Siinä samalla on perhe huollettava, hoidettava lapset ja muut normaalit kotiaskareet. Rankkaa on", sanoo nimimerkki Bönde.
Noin puolet kyselyn vastaajista koki vaikean taloustilanteen vaikuttaneen ihmissuhteisiinsa. Moni kertoi tinkineensä normaalista perhe-elämästä. Lähes kaikki ilmoittivat taloustilanteen vaikuttaneen mielialaansa.
"Ei lomia, ei harrastuksia niin lapsille kuin itsellekään. Kaikenmaailman tekosyillä joutunut perumaan illanviettoja ystävien kanssa tai juhliin menoja, kun ei ole varaa ravintoloihin tai lahjaan. Nyt alkaa osa koneista hajota käsiin, mutta ei ole varaa uusiin, vaikka ei osia ole enää ja koneet ovat käyttäjän terveydelle turvallisia. Jatkuva epävarmuus syö ilon ja jaksamisen koko hommasta. Toivoisin, että pystyisi hengittämään edes hetken ilman puristavaa tunnetta rinnassa", toivoo nimimerkki Et.
Fyysiseen hyvinvointiin velkaantuminen vaikutti noin puolella vastaajista, mielenterveyteen 38 prosentilla.
"Pelko on kova. Sukutila vaakalaudalla. Paineet hirveät! Olen väsynyt ainaiseen taistelemiseen", pohtii nimimerkki Epätoivoinen.
Maitotyttöä Varsinais-Suomesta huolettavat raha-asiat. "Se ahdistaa todella paljon, kun maksamattomat laskut ovat mielessä aamulla ensimmäisenä ja illalla viimeisenä ja kaiken aikaa siinä välissä. Välillä en hae postia muutamaan päivään, en uskalla katsoa mikä pino laskuja siellä laatikossa taas on. Nolottaa soitella ja pyytää lisää maksuaikaa laskuihin. Pankkiin meno pelottaa aina, vaikka ovatkin tähän asti olleet siellä ymmärtäväisiä. Rahapula hävettää: en kehtaisi kertoa edes puolisolleni, joka on muualla töissä, miten tiukkaa oikeasti on."
Kyselyn mukaan vaikea taloustilanne on vaikuttanut monella tilalla hankintoihin: tarvittavia investointeja ei välttämättä ole tehty, koneita huollettu ja pellot on jätetty kalkitsematta. Osalla myös asuinrakennus on päässyt huonoon kuntoon. Työmäärä voi kasvaa sietokyvyn rajoille, sillä työntekijää ei ole varaa palkata.
"Lasten harrastukset on lopetettu. Työntekijä irtisanottu. Me yrittäjät ja samalla viiden lapsen vanhemmat ollaan ylityöllistettyjä ja väsyneitä. Ei ehdi ja jaksa aina lasten asioihin paneutua niin hyvin mitä pitäisi. Kokeilkaapa itse pitää kolme alle kouluikäistä aina mukana vaarallisissakin töissä ", toteaa Emäntä.
Moni toivoo kannattavuuskriisiin ratkaisemiseksi nopeita toimia, sillä tiloilla jouston vara alkaa olla vähissä. Nimimerkki jooseppi on pettynyt maatalousasioiden hoitoon. "Hallinto on täysin epäonnistunut tehtävissään. Se on äärimmäisen ikävää ja pelottavaa."
Lue myös:
MT 21.5.: Traktorimarssija pettyi hallitukseen: Joutuu ottamaan lisää lainaa selvitäkseen
MT 20.5.: Lypsytilallinen taloudellisessa umpikujassa: “Harkitsen kirkosta eroamista”
MT 9.5.: Sähkölaskuja rästissä jo viime kesältä: Savon Voima lupaa vielä odotella tilojen maksuja
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
