
Kiireinen kaupunkilainen talviunille Ilomantsiin? Itärajalla yrittäjät kehittävät palveluja karhuista ja villiyrteistä
Karhufestivaali järjestetään Ilomantsissa 8.-10. elokuuta. Perinteisen tapahtuman satona pitäjään on kertynyt jo nelisensataa moottorisahalla veistettyä ”raittikarhua”.
Karhuveistoksia Ilomantsin torin laidalla. Taustalla olevan karhupatsaan sisällä on pieni oleskelutila. Kuva: Katja LamminenIlomantsin kylänraitilla ajelijaa tervehtii vaikuttava määrä karhuja. Karhufestivaaleistaan tuttuun pitäjään on kertynyt vuosien saatossa nelisensataa moottorisahalla veistettyä otsoa. Talveksi ”raittikarhut” kerätään suojaan talviunille.
Nyt Ilomantsissa puuhataan karhusta ja villiyrteistä ympäri vuoden vetävää matkailuteemaa. Vaara-Karjalan kulttuuriyhdistyksen hankekoordinaattori Riitta Ryynänen kokoaa yhteen yrittäjiä, jotka ovat halukkaita kehittämään teemasta palveluja.
Ryynänen on pohtinut, että rauhallisella itärajalla voitaisiin järjestää talviuniviikonloppuja, joita markkinoitaisiin stressaantuneille kaupunkilaisille. Kännykät pistettäisiin kiinni ja nukuttaisiin vatsa täynnä tuhtia lähi- ja villiruokaa. Kenties pötköteltäisiin lumihangella tähtitaivasta ihaillen ja käppäiltäisiin hämärähyssyssä hiljaisuuden vallitessa. Halukkaille opas voisi kertoa karhun elämästä ja mytologiasta.
Ryynänen toivoo, että tuotteiden ja palveluiden kehittämiseen saadaan mukaan muitakin kuin matkailu- ja ravintolayrittäjiä. Useampaan myyntipisteeseen Ilomantsissa on myös tarkoitus saada sahataitureilta pieniä, rosoisia karhuveistoksia kotihyllyyn ostettaviksi.
Vuoden 2023 Karhufestivaalin karhunveiston mestaruuskilpailun voittajaksi kruunattiin joensuulainen Marika Kylmä teoksella Sisukas karhu. Kuva: Katja LamminenKarhufestivaali järjestetään tänä vuonna 8.-10. elokuuta. Mukaan on kutsuttu parisenkymmentä moottorisahojaan pärryyttelevää taiteilijaa. Torstaina veistäjät kisaavat pareittain, jolloin materiaaliksi annetaan peräti kolme paksua pölliä. Teemana on ”leikkikäämme”, jolla haetaan erityisesti lapsia kiinnostavia teoskokonaisuuksia.
Lauantaina on luvassa yritysten sponsoroima veistotapahtuma, jossa myös yksityisillä ihmisillä on mahdollisuus lunastaa vaikuttava karhupatsas itselleen.
Ilomantsissa on runsaasti oikeitakin karhuja, ja vuodesta 2014 järjestetty festivaali osuu perinteisesti karhunmetsästyskauden avaukseen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat






