Katso video sarvipöllön poikasen matkasta eläinsairaalaan
Pöllön poikaset ovat yleinen näky mökkien lähellä.Torstaina Kangasalalla mökkiläiset huomasivat, että pöllön poikasia oli ilmestynyt pihaan. Yksi poikasista oli uskaltautunut terassille asti.
Alkoi sataa, minkä vuoksi pöllön poikanen kastui. Mökkiläiset olivat löytäneet kyseisen poikasen nyhjöttämässä mökin lähettyviltä. Jauheliharuokinnan jälkeen he olivat soittaneet Pirkanmaan lintutieteelliseen yhdistykseen (PiLY).
PiLYstä oltiin yhteydessä ylöjärveläiseen Rami Marjamäkeen, joka rengastaa pöllöjä. Marjamäen päästyä paikalle selvisi, että poikanen oli loukannut itseään.
”Huomasin rengastuksen jälkeen, että sillä roikkui toinen siipi”, Marjamäki kertoo.
Hän päätti viedä pöllön poikasen eläinlääkäriin tarkistettavaksi. Marjamäki lähti autolla viemään potilasta Tampereen Veteriin.
”Siellä eläinlääkäri katsoi ja totesi, että poikasella ei ole välttämättä siipi murtunut”, hän sanoo.
Marjamäen mukaan eläinlääkäri piti poikasen pelastumista mahdollisena, mutta Veter ei lähtökohtaisesti hoida luonnonvaraisia eläimiä.
Marjamäki vei lopulta loukkaantuneen pöllön poikasen Tampereen eläinsuojeluyhdistykselle, joka hoitaa luonnonvaraisia eläimiä.
”He vievät sen eläinlääkärille, joka vielä kuvauttaa poikasen”, hän lisää.
Marjamäki arvioi, että eläinlääkärillä on kaksi vaihtoehtoa: joko pöllön poikanen hoidetaan kuntoon tai se joudutaan lopettamaan.
Pöllön poikasta Marjamäki kuvaa normaalin pirteäksi koko reissun aikana. Sarvipöllön poikanen oli alle kuukauden ikäinen. Kyseessä oli niin sanottu maastopoikanen.
”Ne ovat jo lähteneet pesästä, mutta eivät osaa vielä lentää”, Marjamäki avaa.
Marjamäki kertoo, että lentokyvyttömät poikaset ovat hyvin yleinen näky mökkien lähellä. Sarvipöllöt pesivät usein variksen vanhoihin pesiin, joita löytyy mökkien läheisyydestä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





