Miesparien arkeen kohdistuu yhä ennakkoluuloja – tutkimuksen mukaan se on perhekeskeistä ja tasa-arvoista: "Työ tuo elämään perusrytmin ja läheiset ihmissuhteet sisällön"
Arjen tukiverkot, suku ja perhe ovat pariskunnille ensisijaisen tärkeitä, aiheesta tehdyssä pro gradussa selvisi. Kielteiset stereotypiat kuormittavat miespareja.
Haastatellut miesparit kertoivat jakavansa kotityöt ensisijaisesti mieltymysten mukaan Kuva: Jukka PasonenMillaista on miesparien arki? Mediassa, tv-sarjoissa ja elokuvissa homoparien elämä voi näyttää keskittyvän juhliin ja deittailuun.
Jarkko Pakarinen tutki aihetta kotitaloustieteen pro gradu-työssään. Selvisi, että miesparit ovat paljon tavallisempia kuin miltä voi julkisuuskuvan perusteella vaikuttaa.
”Parien elämissä tärkeiksi asioiksi nousivat erityisesti puoliso, suku ja työ elämää säätelevänä tekijänä. Työ tuo elämään perusrytmin ja läheiset ihmissuhteet sisällön.”
Arjen tukiverkon merkitys korostui kaikilla haastatelluilla miespareilla. Kaikki haastatellut miesparit olivat pohtineet myös lapsen hankkimista ja yksi heistä oli adoptiojonossa.
”Nekin parit, joille lastenhankinta ei ollut ajankohtaista, arvostivat paljon lähipiirinsä lapsikontakteja, esimerkiksi kummilapsiaan. Kahden isän ja lapsien perheet ovat vielä melko harvinaisia. Voi olla, että esikuvien vähäinen määrä tekee lapsiperheen perustamisesta kaukaisemman ajatuksen.”
Kotitöitä ei kahden miehen taloudessa voi jakaa sukupuolitetusti. Haastatellut miesparit kertoivat jakavansa kotityöt ensisijaisesti mieltymysten mukaan. ”Puoliso, joka kokee työn mielekkäämmäksi, yleensä hoitaa sen”, Pakarinen sanoo.
Historiallisesti miesparien yhteisarki on ollut tabu ja mahdollisuudet perheen perustamiseen niukat. Pakarinen toteaa gradussaan, että homoseksuaalien julkisuuskuvaa hallitsi 1960-luvun loppuun asti ”rikollinen seksiaddikti”, johon yhdistettiin vahvat mielikuvat irtosuhteista.
Mielikuvat ovat yhä kielteisempiä kuin mitä naisten välisiin suhteisiin ja perustamiin perheisiin liitetään. Mieheyteen kohdistuu yhä odotuksia, joiden kanssa homoseksuaalisuuteen liitetyt, stereotyyppisesti naiselliset ominaisuudet ovat usein ristiriidassa.
Homoseksuaaliset miehet ovat usein joutuneet perheidensä karttamiksi ja homoyhteisöstä ja ystäväpiiristä on tullut erityisen merkityksellisiä. Seksuaalinen käytös on mielletty heteropariskuntia vapaammaksi.
Viime vuosina homoseksuaalisista miehistä on noussut esiin uudenlaisia esikuvia: ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) oli erityisesti presidentinvaalien aikaa esillä puolisonsa Nexar Antonio Floresin kanssa.
Näyttelijä Antti Holma kertoo blogissaan ”Harpunsoittajan vaimo” avioliitostaan ranskalaisen harpisti Emmanuel Ceyssonin kanssa.
Tutkimuksessa miehet eivät tuoneet seksiä esiin parisuhteen merkityksellisenä asiana.
”Ilmeisesti he kokevat seksuaalisuuden niin intiimiksi asiaksi, ettei asiaa haluttu tuoda tutkimusvastauksissa esiin”, Pakarinen pohtii.
Sen sijaan oma perhe, sukulaiset, läheiset, ystävät ja kaverit nousivat esiin elinpiirin olennaisina osina. ”Läheiset ihmiset ovat kiinteä ja merkittävä osa miesparien elämää”, Pakarinen kuvaa.
”He ovat tukiverkko ja heidän hyvinvoinnillaan oli haastatelluille suuri merkitys.”
Historiallisesti miesparien yhteisarki on ollut tabu ja mahdollisuudet perheen perustamiseen niukat.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


