
Elina Warsta uskalsi olla oma itsensä vasta Keski-Pohjanmaalle muuton jälkeen ‒ palkittu lastenkirjojen kuvittaja rakastaa joulun täyteläistä tunnelmaa
Elina Warstan ja Tomi Kontion jouluisessa lastenkirjassa käsitellään alkoholismia ja kodittomuutta.
Kokkolalainen kuvittaja ja graafinen suunnittelija Elina Warsta valmistautuu jouluun jo hyvissä ajoin syksyllä. Kuva: Päivi KarjalainenKokkolalainen kuvittaja rakastaa joulua. Joulun sanomassa hänelle tärkeintä ovat yhdessäolo ja läheisyys. Elina Warsta virittää kotiinsa jouluvalot, kun illat pimenevät syksyllä.
”Mahtavaa, että niiden nimi on muutettu jouluvaloista kausivaloiksi. Teen myös nuorimmalle tyttärelleni joulukalenterin. Jokaisessa luukussa on viesti tontulta.”
Elina Warstan kotona eletään kiireistä lapsiperhearkea. Lapset ovat tuoneet joulun taian takaisin myös vanhemmille.
”Tunne-elämä latistuu väkisin vanhemmiten. On hienoa kokea uudestaan joulun tunnelma lasten kautta.”
Hän on kuvittanut vuodesta 2004 lähtien peräti 21 lasten- ja nuortenkirjaa. Kaksi näistä teoksista keskittyy jouluun.
Warstan kirjojen joulukuvasto kumpuaa erityisesti Unicefin ja partiolaisten adventtikalentereista, joihin hän ihastui lapsena.
”Joulu on minulle visuaalisesti täyteläistä aikaa. Joulun tunnelma syntyy valon, pimeyden ja pehmeyden yhteisvaikutuksesta”, hän sanoo.
”Tunne-elämä latistuu väkisin vanhemmiten. On hienoa kokea uudestaan joulun tunnelma lasten kautta.”
Vuonna 2008 ilmestyi Elina Warstan kirjoittama ja kuvittama joulukirja Aattojen aatto (WSOY). Kyseessä oli moderni joulusatu, jossa joulupukin paja näytetään sellaisena kuin se 2000-luvulla voisi olla.
”Tässä ensimmäisessä joulukirjassani oli vakoojatonttuja ja moni lukija piti hahmoista. Kuvitus oli Coca-Cola-henkinen.”
Aattojen aatto -kirjan tekoaikaan Warsta etsi oikeanlaista pehmeää kuvitustekniikkaa. Nykyään hän piirtää kuvien ääriviivat ja yksityiskohdat lyijykynällä.
”Sitten skannaan kuvat, väritän ne iPadilla ja teen käsittelyn Photoshopissa. Käsin tehty teksti kestää aikaa, koska siinä eivät näy digitaaliset fonttitrendit.”
Elina Warsta yhdistää kuvituksissaan perinteisen lyijykynätyön ja digitaalisen värityksen. Kuva: Päivi Karjalainen”Alkoholismia ja kodittomuutta ei käsitellä tuolla tyylillä kovin monessa lastenkirjassa.”
Elina Warsta on tehnyt runoilija-kirjailija Tomi Kontion kanssa yhteistyössä viisi lastenkirjaa. Koira nimeltään Kissa -sarjassa on julkaistu neljä teosta.
Sarjan uusin kirja on Koira nimeltään Kissa ja joulun ihme (Teos 2021). Päähenkilöt Koira nimeltään Kissa, kissa nimeltään Koira sekä puliukko nimeltään Näätä ovat ystävyksiä, jotka asuvat hylätyssä kontissa.
Jouluaattona kolmikko vaeltaa kaupungissa. Eräs tyttö huomaa porukan ja otaksuu parrakkaan Näädän olevan joulupukki. Kohtaamisesta kehkeytyy joulun ihme.
”Tomin teksti on hyvin inhimillinen ja viisas. Halusin myös kirjan kuvitukseen pehmeyttä ja lämpöä. Eli lämpimien sisätilojen ja kylmän talvisen ulkoilman kontrastia.”
Teoksessa on vahva yhteiskunnallinen sanoma. Warstan mukaan sarjan lastenkirjat koskettavat myös aikuisia, kuten Tove Janssonin Muumit.
”Alkoholismia ja kodittomuutta ei käsitellä samalla tyylillä kovin monessa lastenkirjassa. Jokaiselle meistä osuu elämässä ongelmia. Vaikka henkilö olisi alkoholisti, se ei kerro hänestä kaikkea ihmisenä”, Warsta korostaa.
Puliukko-Näädän hahmon villanpaidan idean Elina sai edesmenneeltä äidiltään, joka valmisti kirjoneuleita. Taruliisa Warsta (1947–2012) oli myös kuvataitelija.
”Kirjoneuleet tuovat edelleen lämpöä elämääni. Ne ovat minulle symboli äidistä.”
Elina Warsta on tehnyt runoilija-kirjailija Tomi Kontion kanssa yhteistyössä jo viisi lastenkirjaa. Koira nimeltään Kissa -sarjassa on julkaistu neljä teosta. Kuva: Päivi Karjalainen”Kirjoneuleet tuovat edelleen lämpöä elämääni. Ne ovat minulle symboli äidistä.”
Elina Warsta
Vuonna 1979 syntynyt kuvittaja ja graafinen suunnittelija. Valmistui graafiseksi suunnittelijaksi Lahden Muotoiluinstituutista 2005.
Heli Laaksosen kirjoittama ja Warstan kuvittama Aapine-kirja oli Finlandia Junior -ehdokkaana 2013.
Warstan kuvittama ja Tomi Kontion kirjoittama kirja Koira nimeltään Kissa oli ehdolla Pohjoismaiden neuvoston lasten- ja nuortenkirjallisuuspalkinnon saajaksi 2016. Teoksen jatko-osa, Koira nimeltään Kissa tapaa kissan oli lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokas 2019.
Lastenkulttuurin valtionpalkinto 2016. Työskentelee miehensä Kasper Tammelan kanssa omassa Solmu-suunnittelutoimistossa. Asuu perheineen Kokkolan vanhalla puutaloalueella.
Elina Warsta ja Kasper Tammela muuttivat 14 vuotta sitten Helsingistä Kokkolaan. He kunnostivat Elinan lapsuuden mummolasta perheelleen kodin Kokkolan vanhaankaupunkiin eli Neristaniin.
Vuonna 1817 rakennettu puutalo edellyttää jatkuvaa pientä remontointia perinnemateriaaleilla. Pariskunta myös työskentelee kotitoimistossa.
Suurin osa Warstan asiakkaista tulee yhä pääkaupunkiseudulta. Työhön sisältyy esimerkiksi kirjojen kuvitusta ja kirjojen kansisuunnittelua, tapahtumakuvituksia esimerkiksi Kokkolan Kinojuhlille, näyttelysuunnittelua, pakkaussuunnittelua, elokuvajulisteita, logoja ja omia taiteellisia töitä.
Graafinen suunnittelu ja kuvittaminen on hektinen ala, mutta Kokkolassa Warsta saa tehdä töitä rauhassa. Keski-Pohjanmaalla ei juurikaan asu muita päätoimisia kuvittajia.
”Helsingissä koin epävarmuutta klassisesta kuvitustyylistäni. Kokkolaan muutettuani uskalsin olla kuvittajana oma itseni.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








