Kirja Makeaa mahan täydeltä
Jokaisella sokerihiirellä on kissan päivät tämän kirjan parissa. Makeita herkkuja -kirja on kuuden ruokabloggarin yhteisponnistus, jossa ei sokeria säästellä.
Iso osa kirjan reseptien vaikutteista tulee amerikkalaisista makeista leipomuksista. Edustettuina ovat muun muassa mutakakku, key lime -piiras, browniet ja juustokakut. Mukana on muokattuja klassikkojälkiruokia ja muutama pullapohjainen leivonnainenkin.
Selkeä taitto ja herkulliset kuvat rytmittävät kirjaa. Reseptit esitellään bloggari kerrallaan. Jako herkun tyypin mukaan olisi ollut helpompi kirjan käyttäjän näkökulmasta. Kakut tai piiraat esimerkiksi olisivat toimineet mainiosti omina osioinaan.
Ehdoton kirjan valtti on kuusi eri tekijää, sillä eri bloggareiden reseptit tarjoavat jokaiselle jotain: on suuritöisiä täytekakkuja mutta myös helpompia makeita, kuten tuunattuja köyhiä ritareita.
Jos etsinnässä on kahvikekkereiden kuningatar tai aterian päättävä jälkiruoka, tämä kirjaa tarjoaa paljon harkinnanarvoisia vaihtoehtoja.
Henni Laitala
Makeita herkkuja. Ruokabloggareiden parhaita.
Toimittanut Kati Jaakonen. 135 sivua. Readme.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
