Näin saat pidettyä pelargonin hengissä talven yli – kannattaa varuilta ottaa myös pistokkaita
Nyt alkaa olla viimeiset hetket nostaa pelargonit sisälle talvehtimaan. Juttu on julkaistu aiemmin 12.10.2023.Pelargonit saattavat jatkaa kukintaa pitkälle syksyyn, mikäli ne on ennen pakkasten tuloa nostettu turvaan ikkunalaudalle. Vähitellen pelargonit olisi kuitenkin hyvä saatella lepokauteen. Lannoitetta niille ei enää tule antaa.
Myös kastelun määrää vähennetään. Kookkaaksi venyneitä versoja voi leikata sopivaan kokoon, mutta pääasiallinen leikkaus tehdään vasta keväällä talvilevon päättyessä.
Paras paikka talvetettaville pelakuille on valoisa ja viileä, noin 10 asteen lämpöinen veranta tai vinttikamari. Talvetusta voi kokeilla huoneenlämmössä ikkunalaudallakin. Tällöin kannattaa vielä syksyllä kokeilla juurruttaa kasvista pistokastaimi – taimet selviävät talvesta usein kookkaita kasveja paremmin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








