Koivun silmujen pakkas-kestävyys ei heikentynyt
Metsäntutkimuslaitoksen (Metla) tutkimuksessa kohotettu lämpötila ja otsonipitoisuus eivät heikentäneet koivun silmujen pakkaskestävyyttä.
Kohotettu lämpötila kuitenkin muutti silmujen hiilihydraattitasoa. Aiemman kirjallisuuden perusteella muutokset on yhdistetty pakkaskestävyyden parantumiseen.
Ilmaston lämpenemisen ennustetaan aiheuttavan Suomessa 2–6 asteen nousun vuoden keskilämpötilassa. Todennäköisesti lämpeneminen tulee olemaan voimakkaampaa talvella kuin kesällä.
Syksyjen lämpeneminen voi heikentää metsäpuiden kylmänkestävyyttä. Myös alailmakehän otsoni voi heikentää puiden pakkaskestävyyttä.
Metlan tutkimuksessa havaittiin, että lämpötilan kohotus lisäsi koivun yhteytystä. Lisäksi korkeampi lämpötila jopa kaksinkertaisti lehtipinta-alan sekä hidasti lehtien varisemista syksyllä.
Otsonipitoisuuden kohoaminen puolestaan alensi yhteytystä sekä nopeutti lehtien vanhenemista ja varisemista syksyllä.
Yhdistelmäkäsittelyssä vaikutukset jäivät pienemmäksi kuin kohotetussa lämpötilassa yksinään.
MT
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
