Puuliitto selvittää Metsähallituksen yt-neuvottelujen laillisuuden
Samanaikainen ulkomaisten alihankkijoiden käytön lisääminen tyrmistyttää. Puuliiton mukaan Metsätalous Oy:n tavoittelema säästö on kääntymässä yli miljoonan euron työttömyysturvakustannukseksi.
Metsureita edustava Puuliitto aikoo selvittää, ovatko Metsähallituksen Metsätalous Oy:n yt-neuvottelut käyty lain hengen ja kirjaimen mukaisesti. Kuva: Jaana KankaanpääPuuliiton valtuusto tyrmistyi Metsähallituksen Metsätalous Oy:n eilen maanantaina päättämästä ja julkistamasta metsureidensa joukkolomautuksesta etenkin, kun Metsähallitus samanaikaisesti on ilmoittanut lisäävänsä ulkomaisten alihankkijoiden käyttöä, Puuliiton tiedote kertoo.
Metsureita edustava Puuliitto aikoo selvittää, ovatko yt-neuvottelut käyty lain hengen ja kirjaimen mukaisesti.
"Työntekijöiden näkökulmasta varsinaisia tuotannollisia ja taloudellisia perusteluja ei ollut löydettävissä. Toisaalta neuvottelut jouduttiin käymään ilman riittäviä taloudellisia tunnuslukuja."
Puuliitto pitää selvänä, ettei Metsätalous Oy:n tavoite toiminnan tehostamisesta omista metsureista luopumalla ja työt ulkoistamalla onnistu.
Työntekijöiden etujärjestö vetoaa Metsähallitukseen ja valtio-omistajaan lomautusten peruuttamiseksi.
"Metsätalous Oy:n tavoittelema säästö on kääntymässä yli miljoonan euron työttömyysturvakustannukseksi", Puuliitto toteaa tiedotteessa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
