Kallis havusellu lisää lehtisellun kulutusta
Havu- ja lehtisellun välinen hintaero vähentää havusellun kulutusta ja toimituksia Euroopassa ja Kiinassa. Lehtisellun kulutus ja toimitukset ovat sen sijaan nousussa.
Havusellun tonnihinta pysyy sellu- ja paperimarkkinoita seuraavan Foexin mukaan 930 dollarin tuntumassa. Lehtisellulla vaihtelu on suurempaa, ja hinnat ovat 710–745 dollaria tonnilta.
Eurooppalainen havusellun kulutus laski kesäkuussa 2,3 prosenttia. Samalla lehtisellun kulutus nousi hieman yli neljä prosenttia.
Viime kuukausien aikana havusellun kysyntä Euroopassa on laskenut 7 000 tonnia. Lehtisellun kulutus on samaan aikaan noussut 78 000 tonnia.
Kesäkuussa Euroopan sellutoimitukset kasvoivat Foexin mukaan lähes kahdeksan prosenttia vuodentakaisesta. Alkuvuoden toimitusten kokonaismäärä on myös lisääntynyt puolella prosentilla viime vuoteen verrattuna.
Havusellun toimitukset nousivat kesäkuussa vain puolella prosentilla. Lehtisellulla nousu oli suurempi, 16 prosenttia.
Sellutoimitukset Kiinaan kasvoivat kesäkuussa lähes kolmanneksella. Suuri osa toimituksista oli lehtisellua.
Kiinan havusellumarkkinat ovat aiemmin pysyneet vakaina. Keräyspaperin laadun heikkeneminen on Foexin mukaan ylläpitänyt vahvemman havusellun kysyntää.
Kiina on myös päättänyt sulkea osan vanhoista paperitehtaistaan. Sulkemisilla halutaan nostaa uudempien tehtaiden kapasiteettia ja lisätä sellun tuontia.
TIINA HEIKKINEN
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
