Pelkkä epäilys riittää
Kilpailuviranomaiset ovat edelleen huolissaan metsänhoitoyhdistysten käyttäytymisestä puukaupassa. Joissakin asioissa pelkkä epäilys riittää.
”Metsänhoitoyhdistysten edunvalvonnan ja metsänhoidon edistämisen kaksoisrooli herättää epäluottamusta. Näin on siitä huolimatta, että tilanne ei välttämättä kentällä ole vaikutuksiltaan niin paha kuin luullaan”, totesi tutkimuspäällikkö Ari Ahonen Kilpailu- ja kuluttajavirastosta.
Ahosen mukaan yhdistysten pakollisesta jäsenyydestä luopuminen on selkeä valinta. Palvelun tuottajat pysyvät nöyrinä, kun asiakkailla on mahdollisuus kävellä pois.
Puukaupan osalta esiin tulevat tapaukset arvioidaan tapauskohtaisesti. Usein puun ostajat ovat valittaneet siitä, että metsänomistajien toimeksiantojen avoimuus ei aina toteudu parhaalla tavalla.
”Metsänomistajat saavat myydä puunsa silloin kun haluavat. Meitä kiinnostaa, pantataanko leimikoita yhdistysten tai niiden liittojen kautta.”
Alasen mukaan jo pelkkä epäluottamus ehkäisee markkinoille tuloa ja niiden toimivuutta. Hän ei halua vähätellä erilaisia palomuureja ja ministeriön ja MTK:n ohjeita, mutta ne eivät silti välttämättä riitä asian ratkaisuun.
JARMO PALOKALLIO
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
