IL: Vuoden 2035 ilmastotavoitteesta pitää voida joustaa, sanoo Versowoodin toimitusjohtaja
Ville Kopra ei esitä hiilineutraaliustavoitteesta luopumista, mutta siitä pitäisi tarpeen mukaan pystyä joustamaan.
”Jos lähdemme esimerkiksi voimakkaasti rajoittamaan hakkuita, niin leikkaamme samalla tulevasta kasvusta ja puunkäyttömahdollisuuksista”, Ville Kopra sanoo. Kuva: Kimmo HaimiVersowoodin toimitusjohtaja Ville Kopra on huolissaan vuoden 2035 hiilineutraaliustavoitteen vaikutuksista Suomen kilpailukyvylle ja puuteollisuuden toimintaedellytyksille, hän sanoo Iltalehden haastattelussa.
Korpan mukaan tavoitteen kritisointi on tulenarka aihe, mutta hän haluaa kertoa huolistaan ääneen. Hänen mukaansa tavoite voi olla liian tiukka ja pielessä, jos se johtaa puutoimialan toimintaedellytyksiä heikentäviin päätökseen.
”Jos lähdemme esimerkiksi voimakkaasti rajoittamaan hakkuita, niin leikkaamme samalla tulevasta kasvusta ja puunkäyttömahdollisuuksista. Hakkuiden rajoittaminen Suomessa hyödyttää muiden maiden teollisuusyrityksiä ja kilpailijoita”, Korpa sanoo Iltalehdelle.
Kopra ei esitä hiilineutraaliustavoitteesta luopumista, mutta siitä pitäisi tarpeen mukaan pystyä joustamaan.
”Jos kustannukset kasvavat meillä enemmän kuin verrokkimaissa, niin meidän kilpailukykymme heikkenee. Se on jo nyt ollut kilpailijamaista heikointa pitkät ajat.”
Kopran mukaan pahinta olisi, jos Suomen hakkuita rajoitettaisiin merkittävästi. Hän sanoo, että metsäkatolain ja ennallistamisasetuksen kaltaiset, EU:sta tulleet lainsäädäntökokonaisuudet vaikuttavat kaikki alaan jollain tavalla.
Huolta aiheuttavat myös kustannusten nousu, EU:n päästökaupan laajeneminen sekä tuontipuun saannin tyrehtyminen.
”Ollaan isojen muutosten äärellä, jotka nostavat kustannuksia niin puunhankinnassa, energiapuolella kuin logistiikassa. Nämä ovat kokonaisuus, joiden toivottavasti lopputulema ei ole, ettei niin sanotusti kynsi pidä maailmanmarkkinoilla.”
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat







